Doctoriță condamnată în Rusia pentru că a criticat războiul din Ucraina

Lege și justiție / Profimedia Images
13 November 2024, 12:23 (actualizat 13 November 2024, 13:11)

O doctoriţă din Rusia a fost condamnată la cinci ani şi şase luni de închisoare pentru că a criticat războiul din Ucraina în faţa unui pacient.

Femeia, în vârstă de 68 de ani, a fost găsită vinovată de răspândirea de informații false despre armata rusă.

Ea i-ar fi spus unui tânăr pacient că tatăl acestuia, un soldat rus ucis în Ucraina, a fost o ţintă legitimă pentru trupele Kievului.

Doctorița, care s-a născut în vestul Ucrainei, a negat acuzaţia, iar avocaţii ei au susţinut că procurorii nu au prezentat nicio dovadă că presupusa conversaţie a avut loc.

„Răspândirea de informații false” despre armată reprezintă o infracțiune în Rusia din martie 2022.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite