DNA anunță percheziții la firme acuzate de evaziune fiscală în domeniul transportului de ride-sharing
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție efectuează, miercuri, percheziții la mai multe firme de ride-sharing într-un dosar de evaziune fiscală cu prejudiciu de aproximativ 30 milioane lei.
Miercuri, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în nouă locații situate pe raza municipiului Timișoara, precum și în localități din județele Arad, Caraș-Severin și Timiș, la domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale, potrivit unui comunicat al DNA.
“Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea, în perioada ianuarie 2023 – aprilie 2025, a unor infracțiuni de evaziune fiscală, de către mai multe societăți comerciale și reprezentanți ai acestora, în legătură cu activitatea de transport alternativ de persoane, prejudiciul adus statului fiind estimat, la acest moment, la aproximativ 30 milioane de lei“, se precizează în comunicat.

