Dmitro Kuleba, mesaj pentru Antony Blinken, la o zi după ce a demisionat: ”Sunt recunoscător pentru anii de colaborare”

Dmitro Kuleba / Foto: Profimedia Images
5 September 2024, 10:52

Dmitro Kuleba, care a demisionat din funcția de ministru de Externe al Ucrainei, a purtat cu secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, ceea ce ar putea fi ultima sa conversaţie înainte ca parlamentul ucrainean să-i aprobe demisia din funcţia de şef al diplomaţiei ţării sale, informează joi EFE.

Sunt recunoscător pentru anii de colaborare, care au dus la o prietenie foarte strânsă”a scris Kuleba pe reţeaua de socializare X, mulţumindu-i totodată lui Blinken pentru că l-a sunat înainte de finalizarea chestiunii privind demisia sa.

De asemenea, Kuleba şi-a exprimat recunoştinţa faţă de Blinken pentru sprijinul acordat Ucrainei încă de la începutul invaziei militare ruse.

Într-un mesaj publicat anterior de Blinken, secretarul de stat american a evidenţiat “leadership-ul neobosit” demonstrat de Kuleba în fruntea politicii externe ucrainene.

Parlamentul ucrainean urmează să se pronunţe joi asupra demisiei lui Kuleba. Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă