Dmitri Peskov, despre summitul Trump – Putin planificat la Budapesta: Mai sunt multe de făcut
Kremlinul a declarat luni că este nevoie de eforturi substanţiale înainte de summitul planificat la Budapesta între preşedintele rus Vladimir Putin şi omologul său american, Donald Trump, care vizează încheierea războiului din Ucraina, relatează dpa.
„Mai sunt multe de făcut”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de agenţia de ştiri rusă Tass.
El a spus că echipele din ambele ţări vor trebui mai întâi să se ocupe de o serie de probleme rămase nerezolvate şi că „pregătirile pentru summit nu au început încă pe deplin”.
Peskov a subliniat că poziţia Rusiei cu privire la războiul pe care l-a declanşat în Ucraina nu s-a schimbat.
El a răspuns la remarcile lui Trump de duminică, când acesta a propus încetarea focului pe „liniile actuale ale frontului”.
Ucraina a insistat până acum să recupereze întregul teritoriu pe care l-a pierdut în timpul războiului.
Rusia, la rândul său, continuă să revendice întreg teritoriul regiunii Donbas. Moscova controlează în prezent majoritatea Donbasului – care este format din provinciile Lugansk şi Doneţk – dar nu în totalitate.
Nu a fost încă stabilită o dată pentru întâlnirea propusă la Budapesta.
Premierul ungar Viktor Orban, care ar urma să găzduiască summitul, menţine legături strânse atât cu Trump, cât şi cu Putin şi a descris relaţia sa cu liderul rus ca fiind „constructivă”. Preluare Agerpres

