Disidentul Oleg Orlov a comparat justiția din Rusia cu Germania nazistă

12 July 2024, 08:27 (actualizat 12 July 2024, 18:01)

Un tribunal din Moscova a respins recursul disidentului Oleg Orlov, condamnat la doi ani și jumătate închisoare pentru discreditarea armatei.

Activistul pentru drepturile omului a comparat sistemul judiciar din Rusia cu cel din timpul Germaniei naziste.

Un veteran al ONG-ului Memorial pe care regimul Putin l-a dizolvat, colaureat al Premiului Nobel pentru Pace 2022, Oleg OrLov, în vârstă de 71 de ani, a ales, spre deosebire de mulţi alţi critici ai Kremlinului, să rămână la Moscova pentru a „continua lupta” împotriva regimului condus de Vladimir Putin.

La sfârşitul lunii februarie, el a fost condamnat la doi ani şi jumătate de închisoare pentru denunţarea repetată a războiului purtat de Putin împotriva Ucrainei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite