Progrese în negocierile Rusia-Ucraina, mediate de SUA, de la Geneva. Discuții “constructive”, dar fără un acord

18 February 2026, 08:37 (actualizat 18 February 2026, 19:24)

Negocierile de la Geneva, dintre reprezentanții Ucrainei, Rusiei și ai Statelor Unite s-au încheiat, fără a se ajunge la un acord. Totuși, oficialii ucraineni și cei ruși au afirmat că discuțiile au fost intense și constructive și au dat de înţeles că s-au înregistrat progrese. În același timp, președintele Ucrainei a declarat că discuțiile au fost dificile și a acuzat Moscova că amână intenționat orice progres în convorbiri.

Cea de a doua și ultima zi de negocieri de la Geneva dintre ucraineni, ruși și americani s-a încheiat după doar două ore. Kievul a calificat discuțiile de la Geneva drept intense și substanțiale.

Rustem Umerov, secretarul Consiliului de Securitate al Ucrainei: “În cadrul delegaţiei au fost implicate atât direcţiile politice şi militare. S-a discutat despre parametrii de securitate şi mecanismele pentru implementarea unor posibile decizii. Un număr de chestiuni a fost clarificat, în timp ce altele rămân sub o coordonare adiţională. Ne-am concentrat pentru a lucra pe prevederile-cheie cerute pentru finalizarea procesului. Este o muncă complexă, care necesită coordonare între părţi şi timp suficient. Există progres, dar nu pot fi oferite detalii”.

Potrivit oficialului ucrainean, următorul pas în negocieri constă în obținerea unui nivel al consensului pentru a permite transmiterea deciziilor către președinți, pentru a fi luate în considerare.

Volodimir Zelenski, preșdintele Ucrainei: “Vreau să spun că toate cele trei părţi din direcţia militară au fost constructive. Din informările primite, şi vor fi mai multe detalii după întoarcerea delegaţiei noastre, din ce am auzit este că pe plan militar se înţelege cum să se monitorizeze un armistiţiu şi încheierea războiului, dacă este voinţă politică. În principiu, au fost de acord cu aproape toate. Monitorizarea va implica partea americană. Consider acesta un semnal pozitiv.

Vladimir Medinski, șeful delegației ruse:Au fost negocieri dificile, dar profesioniste. Următoarea întâlnire va avea loc în viitorul apropiat”.

De asemenea, și partea americană prezenta la negocierile de la Geneva a calificat discuțiile ca fiind constructive.

Marți, prima zi de negocieri

Discuţiile, care au durat şase ore, “au fost foarte tensionate” marţi, a declarat o sursă apropiată delegaţiei ruse, adăugând că negocierile urmează să fie reluate a doua zi.

Cele trei delegaţii s-au întâlnit cu uşile închise la Hotelul InterContinental, în timp ce “consilieri” din patru ţări europene – Germania, Franţa, Regatul Unit şi Italia – au fost, de asemenea, prezenţi la Geneva.

“După sesiunea plenară, lucrările au continuat în cadrul grupurilor de lucru axate pe domenii prioritare”, cu întâlniri ale “blocurilor politic şi militar”, a indicat pe Telegram unul dintre negociatorii ucraineni, Rustem Umerov, adăugând că negocierile sunt programate să fie reluate miercuri.

Fostul ministru ucrainean al Apărării a precizat că i-a informat pe “reprezentanţii partenerilor americani şi europeni, într-o întâlnire separată”, cu privire la aceste lucrări.

Părţile lucrează pe baza planului american dezvăluit în urmă cu câteva luni, care include în special concesii teritoriale din partea Ucrainei în schimbul garanţiilor de securitate occidentale.

Cu toate acestea, negocierile sunt blocate în ceea ce priveşte soarta Donbasului, principalul centru industrial din estul Ucrainei: Moscova cere ca forţele ucrainene să se retragă din zonele pe care încă le controlează în regiunea Doneţk, o solicitare pe care Kievul o refuză.

Discuţiile de la Geneva vin după două runde recente de negocieri la Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite, care nu au produs progrese semnificative.

Negocieri la Geneva, între delegațiile ucraineană, rusă și americană

Negociatorii ucraineni, ruşi şi americani au început marţi, la Geneva, o nouă sesiune de discuţii menite să găsească o soluţie la cei patru ani de conflict din Ucraina, vizată luni noaptea de lovituri ruse masive asupra infrastructurii sale energetice, notează AFP.

Emisarul Casei Albe, Steve Witkoff, a salutat totuşi miercuri progresul reprezentat de continuarea acestui proces de negociere care îi reuneşte pe ruşi şi ucraineni.

“Succesul preşedintelui Trump în a aduce împreună cele două părţi ale acestui război a produs progrese semnificative”, a scris negociatorul pe platforma X după prima zi de discuţii.

“Cele două părţi au convenit să-şi informeze liderii şi să continue să lucreze pentru un acord”, a adăugat el.

Preşedintele american Donald Trump face presiuni pentru o rezolvare diplomatică a conflictului declanşat de invazia rusă din Ucraina în februarie 2022.

“Ucraina ar trebui să vină la masa negocierilor, şi repede”, a reiterat preşedintele SUA luni seară, după ce săptămâna trecută i-a cerut omologului său ucrainean Volodimir Zelenski “să se mişte”, asigurându-l că Rusia doreşte “să ajungă la un acord”.

În ceea ce îl priveşte, Volodimir Zelenski a pus la îndoială în repetate rânduri disponibilitatea Kremlinului de a negocia.

Preşedintele ucrainean a declarat într-un interviu acordat publicaţiei americane Axios că “nu este corect” ca preşedintele Trump să ceară Ucrainei, şi nu Rusiei, să facă concesii pentru a realiza pacea.

El a spus că speră că această presiune sporită asupra Kievului “este doar o tactică, şi nu o decizie deliberată”.

Sâmbătă, în marja Conferinţei de Securitate de la Munchen, şeful statului ucrainean a exclus din nou, în această etapă, cedarea de teritorii către Rusia, care ocupa 19,5% din teritoriul ucrainean la mijlocul lunii februarie.

Potrivit politologului Tatiana Stanovaia, alegerea unui consilier de la Kremlin, istoricul naţionalist Vladimir Medinski, pentru a conduce delegaţia rusă la Geneva ilustrează “revenirea revendicărilor politice în centrul discuţiilor”.

Rusia ceruse anterior o reducere a dimensiunii armatei ucrainene şi un angajament din partea Ucrainei de a nu adera la NATO.

Cu câteva ore înainte de începerea discuţiilor de la Geneva, Rusia a desfăşurat din nou o campanie masivă de bombardamente împotriva Ucrainei, lansând 396 de drone şi 29 de rachete în noaptea de marţi spre miercuri.

“Aceasta a fost o lovitură combinată, calculată în mod deliberat pentru a produce cât mai multe daune sectorului nostru energetic”, a denunţat preşedintele Volodimir Zelenski, vorbind despre “dispreţul Rusiei faţă de eforturile de pace”.

El a subliniat că atacul a rănit nouă persoane şi a lăsat “zeci de mii de oameni” fără apă şi încălzire în plină iarnă la Odessa, principalul oraş portuar din sudul Ucrainei.

O dronă rusească a ucis, de asemenea, marţi dimineaţă, trei angajaţi ai unei centrale electrice din Sloviansk, în estul Ucrainei, au anunţat autorităţile.

Pentru a pune presiune asupra Kievului, în mijlocul negocierilor, Rusia efectuează atacuri devastatoare asupra infrastructurii ucrainene de mai multe săptămâni. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite