“Discuții constructive” la Abu Dhabi, la trilaterala Ucraina-SUA-Rusia. Noi negocieri ar urma să aibă loc pe 1 februarie
Discuții constructive – astfel caracterizează Ucraina cea de a doua zi a tratativelor de pace – SUA, Rusia, Ucraina – desfășurate la Abu Dhabi. Noi negocieri vor avea loc pe 1 februarie. Vineri și sâmbătă au avut loc primele discuţii la care au participat, în același timp, în aceeași încăpere, rușii, ucrainenii și americanii. Nu au fost anunțate rezultate concrete și, potrivit unor surse diplomatice, problema Donbas – teritoriu ucrainean ocupat de ruși – rămâne punctul critic.
Discuțiile din Emiratele Arabe Unite au avut loc cu ușile închise și au durat mai bine de trei ore. Deocamdată, există puține detalii. Ar fi fost examinate documente privind teritoriul, garanţiile de securitate şi alte aspecte ale unei soluţionări negociate a conflictului.
“Discuțiile au fost constructive. Ar putea avea loc noi tratative săptămâna viitoare. Reprezentanții militari au identificat o listă de chestiuni ce ar putea fi discutate în cadrul unei eventuale viitoare întâlniri.”
Diplomații din Emirate spun că au fost discuţii directe între oficialii ruşi şi ucraineni. Iar atmosfera a fost pozitivă şi constructivă.
Atât surse de la Kiev, cât și de la Moscova afirmă că nu se poate spune că nu sunt rezultate, chiar dacă în spațiul public nu a fost prezentat nimic concret.
Potrivit analiștilor, principalul obstacol rămâne Donbas – teritoriu industrial și minier din estul Ucrainei, aparținând Ucrainei, potrivit dreptului internațional, dar ocupat acum de ruși în proporție de 90 la sută. Rușii insista ca ucrainenii să se retragă din Donbas.

