Diplomaţia europeană ar trebui să ceară „un armistiţiu temporar negociat” în Orientul Mijlociu, a declarat ministrul de Externe, Oana Țoiu
Diplomaţia europeană ar trebui să ceară „un armistiţiu temporar negociat” în Orientul Mijlociu, pentru evacuarea civililor, a declarat, la televiziunea poloneză TVP World, ministrul de Externe, Oana Ţoiu.
Oana Ţoiu este de părere că prioritatea guvernelor europene este dezamorsarea conflictului din Orientul Mijlociu, protecţia civililor și evacuarea cetățenilor europeni din zonă.
Ministrul român a subliniat că diplomaţia ar trebui să se concentreze pe prevenirea pierderilor de vieţi omeneşti şi pe restabilirea unui „cadru previzibil pentru viitor” pentru securitatea regională.
Ministrul Oana Ţoiu a fost invitată la televiziunea poloneză TVP World, în cadrul emisiunii „On the Record” înainte de întrevederea cu omologul său polonez, Radosław Sikorski.

