Diana Buzoianu: Statul a recuperat pădurea Nadăș, după 20 de ani de litigii

Diana Buzoianu, ministrul Mediului (Foto: Autor: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES FOTO)
21 May 2026, 15:07 (actualizat 21 May 2026, 16:31)

Pădurea Nadăș a redevenit proprietatea statului, după 20 de ani, îu urma deciziei instanței, a anunțat, joi, ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu.

‘4.600 de hectare de pădure au fost recuperate definitiv în instanță. După 20 de ani de litigii, pădurea Nadăș este, din nou, în proprietatea statului. Prea mult timp, pădurile României au fost tratate ca o pradă. Retrocedări dubioase, interese de grup, rețele care au crezut că statul nu va mai recupera niciodată ce a fost luat ilegal. Cazul Nadăș a devenit, în ultimele două decenii, un simbol al unui sistem care părea de neînvins. Astăzi, punem punct. Nu a fost ușor și nu s-a întâmplat peste noapte. A fost nevoie de determinare și de o muncă minuțioasă a echipei juridice și a experților de la Romsilva pentru a demonstra, în instanță, că dreptatea este de partea statului’, a punctat Buzoianu, într-o postare publicată pe Facebook.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite