Deținutul condamnat pentru crimă care a evadat marţi în Bucureşti a fost prins în Oradea. A fost recunoscut de un localnic
Criminalul care a evadat ieri de sub nasul poliţiştilor, care îl escortau la o clinică din centrul Bucureştiului, a fost prins în urmă cu scurt timp pe centura orașului Oradea.
Bărbatul a fost prins miercuri dimineață, în jurul orei 04:50, pe Strada Ogorului.
În prezent, bărbatul se află în custodia polițiștilor din Bihor, urmând a fi încarcerat în Penitenciarul Oradea.
Polițiștii au transmis că o persoană care l-a recunoscut a sunat la 112 și a indicat unde s-ar putea afla și i-au mulțumit persoanei respective.
“Poliţia din Bihor îi mulţumeşte pe această cale cetăţeanului, pentru spiritul civic demonstrat”, se precizează în comunicat al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Bihor.
Secretarul de stat în Ministerul de Interne, chestorul Bogdan Despescu: “S-a refăcut traseul, se va stabili în amănunt acest traseu. Important e că acest evadat a fost prins în mai puțin de 14 ore. S-a îndreptat spre zona de domiciliu. Există un plan care se pune în aplicare în cazul unui evadări, planul are mai multe etape, a fost o etapă primară în municipiul București, locul unde a evadat, ulterior în etape se alertează efectivele, se acționează în mai multe inele, sunt coordonări pe mai multe trasee în funcție de informații.“
El fusese încarcerat la Penitenciarul Rahova și în 9 aprilie a ieșit din închisoare sub escortă pentru a fi consultat medical la o clinică din București. Deținutul a deschis ușa ambulanței, care se afla staționată în apropierea clinicii și a fugit, susțin polițiștii.
Meszaros Zsombor era condamnat definitiv la 18 ani de închisoare pentru omor. În 2017 şi-a ucis în bătaie amanta şi i-a aruncat cadavrul într un portbagaj, în faţa sediului de pompieri din Satu Mare.

