Deschiderea Marelui Muzeu din Egipt, marcată și la București. Ambasada Egiptului, dezbatere despre acest eveniment important pentru istoria lumii. ES Mohammed Moustafa Orfy: Vreau ca astăzi toată lumea din România să simtă că aparține acestui muzeu

1 November 2025, 22:46 (actualizat 1 November 2025, 22:54)

Ambasada Egiptului în România a ţinut să marcheze deschiderea marelui muzeu de arheologie. A organizat la Universitatea din București o dezbatere despre importanţa acestui eveniment cultural important pentru istoria lumii.

ES MOHAMMED MOUSTAFA ORFY – Ambasadorul Egiptului: Nu este o zi importantă doar pentru Egipt, ci pentru întreaga umanitate. Noi, ca ființe umane, ca persoane care provin din țări diferite suntem parte din aceeași civilizație, civilizația umană. Vreau ca astăzi toată lumea din România și din afara României să simtă că aparține acestui muzeu, o manifestare comună a culturii și civilizației noastre. Ideea a apărut în 1992 și din diferite motive a durat 20 de ani pentru a finaliza proiectul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite