Deschidere de stagiune cu fanfară, la Teatrul Dramatic din Braşov
Teatrul Dramatic din Braşov şi-a deschis stagiunea într-un mod neobişnuit. A invitat o fanfară să cânte pe terasa instituției, pentru a-i surprinde pe trecători cu un spectacol inedit. Actorii au ieşit şi ei în stradă pentru a fi aproape de cei care le vor fi spectatori.
Zgomotul mașinilor din zona Pieței Teatrului din Brașov a fost acoperit de muzica de fanfară care s-a auzit de pe terasa Teatrului Dramatic.
Curioşi, mulți turiști și localnici s-au oprit în stradă să asculte concertul.
Cea de a 80-a stagiune a Teatrului Dramatic are în program două piese clasice: “Steaua fără nume” de Mihail Sebastian și “Bădăranii” de Carlo Goldoni, dar va avea și o premieră: “Viața mea din flori” după un text de Cristian Popescu.
Sică Alexandrescu, regizor și unul dintre cei mai importanți promotori ai teatrului realist, a condus timp de mai mulți ani Teatrul Dramatic din Brașov, care acum îi poartă numele.

