Deputatul PNL Andrei Baciu îl acuză pe primarul Robert Negoiță că ar fi construit drumuri peste magistrale de gaze, fără avize

10 November 2025, 19:32

Deputatul PNL Andrei Baciu îl acuză pe primarul Robert Negoiță că ar fi construit drumuri peste magistrale de gaze, fără avizele obligatorii de la Transgaz.

Parlamentarul spune că a cerut oficial lămuriri de la mai multe instituții și anunță că a depus azi un proiect de hotărâre în Consiliul Local al sectorului 3, prin care solicită clarificări urgente privind lucrările desfășurate pe aceste conducte.

Andrei Baciu, deputat PNL: Răspunsul Transgaz spune următorul lucru: Primăria Sectorului 3 a realizat lucrări în mod nelegal, fără autorizație de construire și fără a deține avizul obligatoriu al Transgaz. Circulația rutieră și construcțiile de deasupra conductelor generează risc de explozie și incendiu. De-a lungul anilor, când România a ignorat astfel de avertizări, am văzut ce tragedii s-au produs. Nu putem să lăsăm încă o dată neauzite aceste avertismente pe care experții și specialiștii din Transgaz le fac.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite