Deputatul PNL Andrei Baciu îl acuză pe primarul Robert Negoiță că ar fi construit drumuri peste magistrale de gaze, fără avize
Deputatul PNL Andrei Baciu îl acuză pe primarul Robert Negoiță că ar fi construit drumuri peste magistrale de gaze, fără avizele obligatorii de la Transgaz.
Parlamentarul spune că a cerut oficial lămuriri de la mai multe instituții și anunță că a depus azi un proiect de hotărâre în Consiliul Local al sectorului 3, prin care solicită clarificări urgente privind lucrările desfășurate pe aceste conducte.
Andrei Baciu, deputat PNL: Răspunsul Transgaz spune următorul lucru: Primăria Sectorului 3 a realizat lucrări în mod nelegal, fără autorizație de construire și fără a deține avizul obligatoriu al Transgaz. Circulația rutieră și construcțiile de deasupra conductelor generează risc de explozie și incendiu. De-a lungul anilor, când România a ignorat astfel de avertizări, am văzut ce tragedii s-au produs. Nu putem să lăsăm încă o dată neauzite aceste avertismente pe care experții și specialiștii din Transgaz le fac.

