Departamentul de Stat al SUA critică lupta anticorupție din România. Investitorii americani s-au plâns de corupția guvernamentală și cea din mediul de afaceri
Departamentul american de Stat critică într-un raport recent lupta anticorupție din România. Investitorii americani s-au plâns atât de corupția guvernamentală, cât și de cea din mediul de afaceri de la noi, în special de serviciul vamal, funcționarii municipali și autoritățile financiare locale.
Deși România a făcut pași importanți în combaterea corupției, aceasta continuă să fie „o provocare majoră,” iar progresele sunt lente, avertizează raportul.
Documentul critică modificările legislative care au slăbit lupta anticorupție, închiderea a aproape 10.000 de dosare penale din cauza prescripției și percepția covârșitoare din mediul de afaceri că fenomenul este generalizat.

