De Ziua Mondială a Sănătății Mintale, a început construirea primei clinici de psihiatrie pediatrică din țară

10 October 2025, 22:16 (actualizat 11 October 2025, 07:12)

În București a început construcția primei clinici de psihiatrie pediatrică din țară, realizată exclusiv din fonduri private. Va oferi condiții moderne pentru tratarea copiilor și adolescenților cu afecțiuni psihice și tulburări de comportament. Proiectul aparține Fundației Metropolis, care a ales Ziua Mondială a Sănătății Mintale pentru evenimentul de lansare.

Noua clădire va fi construită doar cu fonduri private, în cadrul Spitalului „Alexandru Obregia” din Sectorul 4 al Capitalei.

Codin Maticiuc, reprezentant Fundaţia Metropolis: Momentul este fata de la 702, care a determinat „Spitale publice din bani privați”. E prima oară când construim, e normal să am emoții.

Evenimentul a adus la un loc autorități și oameni de afaceri, care se alătură acestui proiect mare, unic.

Ion Ţiriac, om de afaceri: Vreau să mulțumesc acelui om, acelei doamne, acelui pensionar, acelui muncitor care a donat cei 2 euro. Noi, până acum, am dublat de fiecare dată cei 2 euro.

Daniel Băluţă, primarul Sectorului 4 al Capitalei: Astăzi nu vorbim doar despre începutul unei construcții, punem temelia unei speranțe. Am știut din prima clipă că trebuie să ne implicăm să facem tot ce depinde de noi ca autoritate.

Stelian Bujduveanu, primarul interimar al Capitalei: În acest moment, tu ai reușit să spargi baiera și să faci un adevărat parteneriat public-privat.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Îmi asum public, acum și aici, că Ministerul Sănătății va achiziționa toate echipamentele și tot mobilierul necesar.

Tulburările psihice și adicțiile sunt tot mai frecvente în rândul minorilor și mulți au nevoie de tratament specializat. Peste 3.500 de pacienți au fost tratați la secția de Psihiatrie pediatrică a Spitalului Obregia.

Clinica este o acum urgență medicală și socială.

Lucian Judele, citymanager Bucureşti: Potrivit unui studiu UNICEF în România, 1 din 2 adolescenți declară că au avut cel puțin o dată gânduri de suicid.

Întrebat ce i-ar spune unui copil de 10 ani despre ce se întâmplă aici, Codin Maticiuc a răspuns simplu și emoționant:

Codin Maticiuc, reprezentant Fundaţia Metropolis: I-aș spune că în România încă avem niște probleme destul de mari și că noi, toți oamenii, nu aș spune societatea, că poate la 10 ani nu ar înțelege, noi ne unim din când în când să depășim acele probleme și asta e foarte frumos.

Clinica trebuie terminată în doi ani însă, până acum, Fundația Metropolis a strâns aproape o treime din suma totală necesară, de peste 16 milioane de euro.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă