De Înălțare, românii și-au cinstit eroii căzuți pe front
Zi de sărbătoare și reculegere pentru români. Credincioșii au mers astăzi la biserică pentru o dublă sărbătoare, Înălțarea Domnului şi Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, dar și pentru a-i comemora pe eroii căzuți în războaie. Încă din 1920 s-a decis ca Ziua Eroilor să fie marcată în aceeași zi cu Înâlţarea.
În fața altarului de vară de lângă Catedrala Națională, oamenii au venit să îi pomenească pe cei din familie care au murit în războaie.
Dan Gheorghe, jurnalist TVR: Să reținem data de 4 mai 1920, când s-au aliniat două decizii, în același scop. Atât prin Decretul-Lege 1693, cât și prin Hotărârea Sinodului Bisericii Ortodoxe Române s-a decis ca Eroii neamului românesc să fie pomeniți de Înălțarea Domnului.
Ceremonii au avut loc și în Parcul Carol, la Mormântul Ostașului Necunoscut, unde Armata Română a adus un omagiu militarilor căzuți pe front. Printre participanți s-au aflat și elevi aduși de profesori pentru o lecție de istorie și patriotism.
În perioada comunistă, Ziua Eroilor era marcată pe 9 mai, separat de sărbătoarea religioasă. După 1990 s-a revenit la tradiția interbelică, iar din 2003 Înălțarea Domnului a devenit și sărbătoare națională dedicată eroilor.

