De ce se întorc să profeseze în țară medici români care au tratat ani de zile pacienți în Germania
De la un an la altul, crește numărul medicilor români care se întorc din străinătate în țară. La Cluj, la Spitalul Clinic Județean de Urgență, au revenit medici care au vindecat mai bine de un deceniu pacienți în Germania. Colectivul primitor și investițiile de ultimă generație reprezintă doar două dintre motivele care i-au convins că nicăieri nu e mai bine ca acasă. Vă prezentăm acum povestea lor.
Medicul Horațiu Coman s-a născut la Alba Iulia și a urmat facultatea la Cluj Napoca. În 2011 a plecat în Germania unde timp de 12 ani a învățat de la cei mai buni medici și a lucrat alături de ei.
S-a specializat în Chirurgie Vasculară, o ramură mai puțin cunoscută la noi pe care a dezvoltat-o alături de colegi din România. Pentru că, de 3 ani, doctorul Horațiu Coman s-a întors în România, la Spitalul Județean din Cluj Napoca.
Primii trei ani de la revenirea în țară au fost plini de realizări. A reușit introducerea chirurgiei vasculare ca disciplină de sine stătătoare la Universitatea de Medicină din Cluj, a ajuns șeful secției de chirurgie vasculară și președintele Societății de Chirurgie Vasculară și a făcut intervenții care în străinătate nu erau posibile.
Și medicul Olimpiu Boța, specialist în chirurgie plastică și estetică, a revenit acasă. 12 ani a stat în Germania, unde a lucrat la unități medicale renumite în toată lumea.
S-a întors unde și-a început cariera, la Cluj Napoca. Medicul a găsit în spital tot ce are nevoie pentru a îngriji pacienții corespunzător.
Colectivul primitor și investițiile de ultimă generație din spital sunt printre argumentele care au înclinat balanța în favoarea revenirii în România pentru ambii medici.

