De ce a rupt steagul UE europarlamentarul Diana Șoșoacă: O cârpă de șters pe picioare
În declaraţiile pe care le-a făcut după consultările de la Cotroceni, Diana Iovanovici Şoşoacă i-a jignit pe jurnaliştii prezenţi la Palatul Cotroceni, numindu-i “proşti”, “analfabeţi funcţional”, “slugi”, după ce unul dintre ei a întrebat-o de ce a rupt steagul UE. UE care îi plătește, conform propriei declarații, 8.800 de euro pe lună.
– De ce ați rupt steagul Uniunii Europene? Având în vedere că dumneavoastră sunteți europarlamentar și încasați un salariu de 10.000 euro.
– Diana Șoșoacă: Încasez un salariu de 8.800 euro.
– Și ați rupt steagul Uniunii Europene.
– Diana Șoșoacă: Deci să înțeleg că pentru analfabeții funcționali, dacă ești angajat, că dumneavoastră sunteți angajaț, eu sunt aleasă, asta nu înțelegeți dumneavoastră, dumneavoastră, ca angajat. Dacă angajatorul vă încalcă drepturile dumneavoastră, o să tăceți ca prostul și o să fiți în genunchi și o să acceptați toată bătaia de joc și încălcarea de lege.
Domnul Miron Manega a tras și el de acel acea cârpă. Uniunea Europeană este o multinațională, este o organizație, eu nu sunt angajată. Eu sunt aleasă de către români, nu să fiu slugă ca dumneavoastră a Uniunii Europene și a partidelor de la putere și să reprezint suveranitatea, independența și dorința alegătorilor. Iar alegătorii mei vor ieșirea din UE cum vor cea mai mare parte din extrema dreaptă, cum o numiți dumneavoastră din Parlamentul European.
Și nu sunt singura și Polonia rupt acel steag, acea cârpă cu care putem să ne ștergem pe picioare, pe mâini, fiecare cum prezintă pentru”, a declarat europarlamentarul Diana Șoșoacă, luni, după consultările de la Cotroceni.
De Ziua Europei, Diana Șoșoacă a publicat pe Facebook un videoclip în care rupe steagul Uniunii Europene, alături de mai mulți susținători. Potrivit videoclipului publicat de Diana Șoșoacă, manifestarea a avut loc la Mănăstirea Plăviceni, din satul Dudu, județul Teleorman.
În aceeași zi în care Diana Șoșoacă a rupt steagul UE, Ambasada Rusiei la București a publicat mai multe fotografii de la o recepție în care apare și Șoșoacă.

