De 1 iunie, copiii au făcut legea la Palatul Cotroceni și la Parlament
1 iunie a fost o zi specială, plină de bucurie, curiozitate şi agitaţie şi la Palatul Cotroceni. Sălile sediului preşedinţiei şi grădina Palatului au răsunat de râsete de copii, iar jocurile şi activităţile educative au luat locul întâlnirilor sobre. Au fost piese de teatru, un mini-hackathon pe teme civice şi jocuri de cultură generală. Şi la Palatul Parlamentului copii au făcut legea de 1 iunie.
Palatul Cotroceni a devenit, pentru o zi, spațiul ideal de joacă și descoperiri. Reședința președintelui și-a deschis sălile și gradina tuturor copiilor.
Au fost activități pentru corp și minte, dar și pentru inimă. Un cor de copii a interpretat imnul României în limbajul semnelor.
Unii dintre micuți s-au strâns în jurul partenerei președintelui, Mirabela Gradinaru, care le-a povestit despre Constantin Brâncuși.
Afară, copiii președintelui s-au distrat și ei din plin.
Copiii mai mari s-au așezat în jurul unei mese rotunde și au dezbătut, împreună cu un consilier prezidențial, temele care-i preocupă.
Alții au găsit într-una dintre săli tot ce le trebuia ca să picteze. Cei mici au avut și mesaje pentru șeful statului.
Și la Palatul Parlamentului au fost activități pentru copii. În curte, au putut încerca echipamentele poliției. Băieții, mai ales, au fost impresionați.
Sala de plen și biroul președintelui Camerei Deputaților au fost și ele deschise pentru viitorii parlamentari.
Tot la Palatul Parlamentului, micii microbiști au putut să vadă Cupa Campionilor Europeni, obținută de Steaua București în 1986.

