David Popovici revine în România după o performanță istorică la Campionatul Mondial din Singapore
David Popovici revine astăzi în țară după o performanță istorică la Campionatul Mondial din Singapore. Înotătorul român e primul sportiv din istorie care a câștigat de două ori dubla 100 de metri – 200 de metri liber.
Victoriile de la Singapore vin la trei ani după ce a obținut aceleași distincții la Campionatul Mondial de la Budapesta.
În plus, cu 46 de secunde și 51 de sutimi la proba de 100 de metri, David Popovici a doborât recordul competiției, deținut de chinezul Pan Janle, dar și recordul european, stabilit chiar de el luna trecută.
Campionul va ateriza duminică seară, la ora 20:25, la Aeroportul Otopeni, cu o cursă de la Istanbul.

