David Popovici s-a întors în România, împreună cu familia, antrenorul și medaliile olimpice: Pentru ele, unii dintre noi muncim o viață. Niciun politician nu l-a întâmpinat

2 August 2024, 16:28 (actualizat 2 August 2024, 19:17)

David Popovici, campion olimpic de la 200 metri liber și medaliat cu bronz la 100 metri liber, a ajuns vineri în România, împreună antrenorul său, Adrian Rădulescu, și alți membri ai echipei sale. David Popovici a declarat că pentru medalii, pe care le-a numit “două bucăţi de metal foarte grele”, sportivii muncesc o viaţă la antrenamente.

La sosirea în sala amenajată pentru declarații de pe Aeroportul Internațional Henri Coandă, campionul nostru a făcut o scurtă declarație:

O să fac un efort de data aceasta și o să spun ceea ce vreu să spun: Mulțumesc! Mulțumesc tuturor românilor care m-au urmărit, fie lipiți de televizoare, pe toate ecranele… le mulțumesc celor care au venit în tribună celor care au crezut în mine, celor care m-au susținut și așa cum spunea mai devreme antrenorul meu, nu ai cum să o faci fără o echipă extraordinar de bună și dedicată”, a susținut David Popovici.

Pentru aceste două bucăți de metal foarte grele, unii dintre noi muncim o viață”, a mai spus el, făcând referie la medaliile olimpice pe care, cu mândrie, le purta la gât.

“Acestea sunt medaliile, două bucăţi de metal foarte grele. Dar pentru aceste două bucăţi de metal foarte grele unii dintre noi muncim o viaţă. Şi eu la rândul meu am muncit ani de zile… Unii reuşesc poate după 10 ani de muncă, alţii după o viaţă întreagă, iar unii poate niciodată. De aceea este foarte important să-i susţineţi în continuare pe toţi cei care concurează la Jocuri, pe ai noştri”, a spus Popovici, care nu a fost aşteptat de niciun politician sau demnitar al statului la Salonul Oficial al Aeroportului ”Henri Coandă”.

Referitor la apelul său făcut zilele trecute către conducătorii ţării privind mărirea investiţiilor în sportul românesc, dublul medaliat de la Paris a afirmat: “Despre condiţii de pregătire, despre bazine, am vorbit imediat după curse. Sunt nişte interviuri pe care mulţi oameni din fruntea ţării ar trebui să le asculte de mai multe ori, şi pe ale mele, dar şi pe ale antrenorului meu, pentru că într-adevăr este nevoie de bani investiţi în sport, de bani investiţi cu cap la noi în ţară”.

Întrebat dacă a fost sunat şi felicitat de politicieni după medaliile cucerite, Popovici a răspuns: “Una dintre bucuriile mele este nu m-a sunat niciunul, pentru că foarte puţin oameni au numărul meu de telefon. Eu folosesc WhatsApp-ul numai pentru cunoscuţi şi apropiaţi. Însă sunt convins că dacă doresc (n.r. – policitienii) să îşi întreţină imaginea şi să îşi respecte promisiunile, vor face ceva în legătură cu asta. După ce mă voi întoarce din vacanţă sunt convins că ne vom ocupa şi mai bine de asta, iar până atunci cei din echipa mea, antrenorul, părinţii vor putea ţine legătura cu oricine îşi doreşte”.

Declarații Adrian Rădulescu, antrenorul lui David Popovici:

”Să nu mai așteptăm 20 de ani ca să mai avem un campion de talia lui David”, este mesajul antrenorului.

——————-

David Popovici susține o scurtă conferință de presă pe Aeroportul Henri Coandă din Otopeni. Antrenorii, dar și fosta campioană Camelia Potec, preşedinta Federaţiei Române de Nataţie, îl vor însoți.

David Popovici se întoarce de la Paris cu un palmares impresionant. După ce cu doi ani în urmă a devenit campion mondial, revine în țară cu laurii olimpici, dar și cu nevoia de odihnă.

Succesul de la Paris e încununarea unor eforturi susținute și îndelungate, spune înotătorul. 

Acum mă simt mult mai liniștit m-am mai calmat tot n-am reușit să dorm bine aseară dar asta de cât entuziasmat eram și de cât de multă, am simțit că mi s-a ridicat un bolovan de pe suflet când am terminat cu acest concurs pt că a fost o călătorie f grea. Nu au fost 4 zile sau 10 zile cât am stat la Paris, ci au fost niște ani foarte grei”, ne-a declarat campionul olimpic, în urmă cu o zi.

La performanță lui David Popovici a contribuit o echipa întreagă. În special antrenorul Adrian Rădulescu, pentru care atitudinea mentală e cheia succesului în sport.

Adrian Rădulescu, antrenorul lui David Popovici: Calificarea sportivilor la  JO și toat emedaliile CUT sunt o dovadă de curaj și o dovadă că putem avea rezultate în România. Și poate avem tendința să dăm vină pe sistem dar vreau să le reamintesc tuturor că sistemul este format numai din noi. CUT cred că un lucru foarte important este respectul și modul în care ne raportăm noi la sport. Și aici mă refer la faptul că ar trebui să avem în primul rând mai multă răbdare, ar trebui să încurajăm mai mult copiii să facă sport

David Popovici a devenit primul campion olimpic al natatiei masculine românești după ce a obținut la Paris aurul, în proba de 200 de metri liber, și bronzul, la 100 de metri liber. 

TVR 1 şi TVR Sport au transmis, în direct, declarațiile dublului medaliat la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o ediţie specială, începând cu ora 17.00. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite