Cutremur pe scena politică, după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea în funcția de premier

14 June 2026, 21:06 (actualizat 14 June 2026, 21:14)

Cutremur pe scena politică: președintele Nicușor Dan și-a schimbat strategia peste noapte și a desemnat un nou premier în locul lui Eugen Tomac care a renunțat, în ultimul moment, la mandat. Adrian Veștea, prim vicepreședintele PNL, a fost anunțat, dimineață, la Cotroceni.

Au urmat reacții în lanț în rândul tuturor formațiunilor politice. Prim-ministrul interimar și șeful PNL, aflat la Chișinău, a reclamat un act ostil făcut fără consultarea partidului. Au urmat și alte poziții critice sau de susținere. Pozițiile oficiale ale partidelor vor fi anunțate însă după ședințele interne.

Președintele Nicușor Dan l-a prezentat pe Adrian Veştea ca pe un primar, președinte de Consiliu Județean și ministru de succes.

Nicușor Dan: “E o persoană care a atras fonduri europene, e o persoană preocupată de dezvoltare, este o persoană categoric pro-occidentală, o persoană cu valori, o persoană de dialog și, nu în ultimul rând, o persoană care a lucrat mult timp cu bugete și are responsabilitatea bugetelor.”

Premierul desemnat a vorbit și el despre realizările sale în funcțiile pe care le-a deținut până acum: trei mandate de primar, trei de președinte de Consiliu Județean și ministru al Dezvoltării. Adrian Veștea a subliniat că știe care sunt problemele în teritoriu și că va ține cont de ele.

Cunosc bine statul român și știu de la firul ierbii care sunt așteptările oamenilor, care sunt problemele cu care se confruntă și ce este de făcut. Am avut șansa să merg în fiecare județ al României, am avut șansa să stau de vorbă cu primarii, am avut șansă să stau de vorbă cu oamenii și am toată convingerea că în cel mai scurt timp vom forma o echipă, o susținere solidă în Parlament. Plec la drum cu gândul la toți primarii din această țară cu care am lucrat, cu gândul la toți românii pe care doresc să-i servesc cu loialitate și responsabilitate”, a dat asigurări premierul desemnat.

Adrian Veștea spune că are ca prioritate dezvoltarea României: “Voi avea o politică axată pe priorități ce țin de urgențele României, precum finalizarea proiectelor din PNRR, accederea în OCDE și operaționalizarea programului SAFE.”

Eugen Tomac a declarat că nu a reușit să convingă partidele să-i acorde încrederea. “Am fost onest, am fost deschis spre orice compromis rezonabil. Nu am găsit această atitudine din partea tuturor partidelor. Regret că nu am putut convinge, dar am speranța că ceea ce urmează este ceea ce este bine pentru România“, a declarat fostul premier desemnat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite