Curtea de Apel a admis apelul MAI în cazul Vișinescu. Moștenitorii sunt obligați la plata sumei de 344.000 de lei

22 March 2024, 11:10 (actualizat 22 March 2024, 11:31)

Curtea de Apel București a admis apelul formulat de Ministerul de Interne în procesul în care instituția se judecă de mai bine de patru ani cu moștenitorii torționarului Alexandru Vișinescu.

Astfel, Vişinescu, prin moștenitori, este obligat la plata sumei de 344 de mii de lei. Conform documentelor, Vişinescu are nouă moştenitori. Alexandru Vișinescu e primul torționar comunist condamnat definitiv în România.

Acesta a fost, între 1956-1963 comandant al Penitenciarului Râmnicu Sărat. Vișinescu a fost găsit vinovat de moartea a 12 deținuți politic. Oamenii au fost bătuți, înfometați și lăsați fără medicamente.

În 2016, Vişinescu a fost condamnat la 20 de ani de închisoare şI la despăgubiri de 300.000 de euro. În 2018 a murit în penitenciar.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite