Cursă Tarom spre Paris, 7 ore întârziere, din cauza unor probleme tehnice ale aeronavei
O cursă Tarom care ar fi trebuit să decoleze la ora 13.00, spre Paris, a pornit în cursă cu 7 ore întârziere. Pasagerii sunt revoltați de lipsa comunicării, în primul rând. Aeronava lor ar fi fost redirecționată, iar singura disponibilă a avut probleme tehnice.
Cătălin Deacu a relatat de la Aeroportul Otopeni: Vorbim despre pasageri care au ajuns pe cel mai mare aeroport al țării, în jurul orei 11.00. Asta în condițiile în care aveau un zbor programat cu destinația Paris la ora 13.10. Numai că zborul lor nu a mai avut loc dintr-un motiv mai puțin obișnuit.
Cei de la Tarom au luat hotărârea să redirecționeze acea aeronavă care avea destinația Paris către Germania, către Frankfurt, pentru că acolo o altă aeronavă avea probleme tehnice.
În tot acest timp, oamenii au primit asigurări că, în aproximativ două ore, situația lor va fi rezolvată și că vor primi o aeronavă de schimb. Numai că din nou au apărut probleme pentru că această aeronavă de schimb avea probleme tehnice și nu a putut să decoleze.
În aceste condiții, oamenii au fost nevoiți să aștepte ore bune în aeroport aici. Pentru mulți dintre ei a fost o situație destul de dificilă pentru că erau însoțiți de copii.
Îmi povesteau că au fost plimbați la mai multe porți de îmbarcare și asta pentru că zborul lor a fost amânat de mai multe ori.
Am luat legătura cu reprezentanții companiei Tarom, aceștia admit faptul că a fost vorba despre o problemă tehnică, ei susțin că a fost vorba despre o situație tehnică neprevăzută și că echipajele tehnice au încercat să rezolve problema în cel mai scurt timp posibil.
Mai mult decât atât, cei de la Tarom dau asigurări că pasagerii au avut parte de asistență, practic au primit de două ori apă și sandviciuri.
Din informațiile noastre, în jurul orei 19.30 pasagerii au fost îmbarcați, iar zborul lor a decolat undeva în jurul orei 20. 00.
Cei de la Tarom susțin faptul că acești pasageri vor primi despăgubiri.

