Cursă contracronometru pentru găsirea supraviețuitorilor după cutremurul din Japonia
În Japonia, pe măsură ce drumurile și căile de acces sunt eliberate, se conturează dimensiunea reală a dezastrului, produs de cutremurul cu magnitudine 7,6 pe scara Richter. Cel puțin 81 de oameni au murit și salvatorii sunt într-o cursă contracronometru pentru găsirea supraviețuitorilor, dar astăzi se împlinesc trei zile de la seismul inițial, iar statistic șansele scad dramatic.
În plus, mii de sinistrați stau în condiții improprii în Centrele în care au fost evacuați. Orașul Wajima avea puțin peste 12 mii de locuințe, înainte de cutremur; o așezare mică aflată în partea central-vestică a țării și pe coasta Mării Japoniei.
Epicentrul cutremurului a fost la nici zece kilometri. Clădirile care n-au fost puse la pământ de cutremur au ars în incendiul care a urmat. Cei care au scăpat cu viață nu știu unde vor locui.
Autoritățile au distribuit mii de mese calde și sticle de apă în zona sinistrată – dar tot e prea puțin, iar centrele în care stau evacuații sunt depășite.
O altă uriașă problemă sunt drumurile distruse de seism: pur și simplu nu se poate ajunge la localitățile afectate. Sunt cel puțin 100 de blocaje pe șosele.
Au fost mobilizați mii de oameni din toată țara care să caute printre dărâmături – pentru că fiecare oră contează: noaptea temperaturile scad până la un grad, este frig, șansele supraviețuitorilor scad vertiginos.
Fimio Kishida, premierul Japoniei: Situația în zona afectată este foarte dificilă, facem toate eforturile să salvăm vieți înainte de trecerea crucialei perioade de 72 de ore de la dezastru.
În Japonia cutremurele sunt frecvente dar cu toată disciplina societății și a autorităților, asemenea dezastre nu pot fi evitate. Guvernul a alocat acum aproape 28 de milioane de dolari pentru intervenția în zonele sinistrate.

