Cupa Invictus „Perfect 10”, la Onești: militari răniți, campioni și amatori, uniți de puterea sportului
Competiție sportivă, dar și lecție de fair-play și putere de a merge mai departe, în acest weekend, la Onești. Cupa Invictus la Rowing „Perfect 10” a adus la start veterani din mai multe țări, militari răniți în teatrele de operații, campioni, foști campioni și sportivi amatori.
Evenimentul promovează recuperarea prin sport, spiritul de echipă și dorința de a depăși limitele personale. Competiția este inclusă în programul „Anul Nadia Comăneci 2026”, în care Televiziunea Română este partener.
Canotajul în sală, pe ergometru, este una dintre metodele de bază în pregătirea canotorilor. În același timp, disciplina este folosită și în recuperarea militarilor răniți, pentru că implică aproape toate grupele musculare și poate contribui la recâștigarea forței și a mobilității.
La start s-au aflat participanți cu povești de viață diferite, dar cu aceeași ambiție de a demonstra că sportul poate deveni un nou început.
„A fost o experiență minunată. E destul de greu să concurez cu bărbații, dar m-am descurcat”, a spus una dintre participantele din echipa Invictus.
„Este preferata mea, pentru că depui efort maxim într-un timp foarte scurt. Ne-am pregătit mult în echipa Invictus, venim după un antrenament important”, a declarat un alt competitor.
Cupa Invictus „Perfect 10” a fost organizată, pentru prima dată, la Onești, oraș care celebrează în 2026 moștenirea Nadiei Comăneci.
„Este Anul Nadia, anul Oneștiului. Atmosfera este extraordinară, iar atâtea povești de viață m-au impresionat. Este o dovadă despre ceea ce înseamnă să te autodepășești”, a declarat Ingrid Istrate, directorul CSM Onești.
Militari din Anglia, Ucraina, Belgia și Danemarca au participat alături de reprezentanții României la o săptămână de activități sportive și vizite în zonă.
„Militarii răniți au ținut să promoveze acest sport, pentru că, începând din 2017, de când România participă la Invictus, militarii se antrenează și la această disciplină”, a declarat mr. Gabriel Ion, coordonator Invictus România.
La Onești, victoria nu s-a măsurat doar în medalii, ci și în curajul fiecărui participant de a merge mai departe.

