Cum se împart banii în bugetul pentru 2026
La finalul lunii ianuarie va fi aprobat bugetul pentru 2026, iar fiecare ministru a făcut deja calculele și știe câți bani va cere pentru cheltuielile din noul an. Ministerul de Interne are nevoie de 40 de miliarde de lei, iar Armata va primi mai mulți bani decât în 2025, pentru înzestrare. Economiștii spun că bugetul pe anul viitor ar trebui să se bazeze pe investiții.
Discuțiile privind bugetul pentru anul 2026 vor începe după data de 5 ianuarie, când miniștrii vor transmite la Palatul Victoria sumele de care au nevoie.
Ministerul Apărării ar urma să solicite un buget care atinge 2,7% din produsul intern brut, iar Ministerul de Interne are nevoie de 40 de miliarde de lei.
Banii se vor împărți însă în funcție de valoarea deficitului bugetar din 2025. Acesta ar urma să fie sub 8,4%, mai mic decât cel din 2024.
Ilie Bolojan, prim ministru: Dacă ne vom încasa taxele și impozitele care au fost stabilite în acest an și vom fi prudenți în modul în care vom cheltui banii, nu va mai fi nevoie să creștem alte taxe sau impozite. Anul acesta, așa cum știți, am achitat toate datoriile pe programele de dezvoltare pentru constructorii din România și intrăm în anul viitor fără datorii, asigurând atât accesarea fondurilor europene, cât și plata constructorilor și garantând investițiile pentru anul viitor.
Pentru a putea continua lucrările la Autostrada Moldovei și Centura Capitalei, Ministerul Transporturilor va avea nevoie anul viitor de un buget cuprins între 50 și 60 de miliarde de lei, iar Casa Națională de Asigurări de Sănătate va solicita 82 de miliarde de lei.
Ministerul Sănătății are nevoie anul viitor de 35 de miliarde de lei. Ministerul Mediului va avea un buget mai mare cu 10%.
Dragoș Cabat, analist financiar: Ar trebui ca acel buget să se bazeze în continuare pe investiții. Ne așteptăm ca suma atrasă în 2026 să fie cea mai mare ca și fonduri europene din istorie de până acum și ar trebui ca acest lucru să susțină bugetul României.
Bugetul pentru anul 2026 ar putea fi aprobat în ultima săptămâna din luna ianuarie.

