Cum l-a jignit Trump pe prințul moștenitor al Arabiei Saudite
Președintele american Donald Trump a făcut afirmații ironice și insultătoare la adresa Arabiei Saudite și a prințului moștenitor Mohammed bin Salman Al Saud. Trump afirmă că a primit elogii de la conducerea Arabiei Saudite, care nu se aștepta să ajungă “să-l pupe-n fund”.
Nu este clar dacă Donald Trump s-a referit la prinţul moştenitor, care conduce efectiv ţara şi cu care s-a întâlnit oficial anul trecut, sau la tatăl acestuia, regele Arabiei Saudite, a cărui sănătate este extrem de precară.
Regatul găzduiește baze americane, este principalul rival al Iranului în Golful Persic și cel mai important aliat musulman al SUA în zonă.
Președintele american a făcut declarațiile la un summit economic din Florida, finanțat din bani saudiți – și la care au participat chiar doi miniștri ai cabinetului de la Riad.
Donald Trump: “Şi mi-a zis: “E uimitor, domnule preşedinte, acum un an (asta se întâmpla acum 6 luni) eraţi o ţară moartă. Acum sunteţi la propriu cea mai tare ţară din lume”. Nu credea că aşa ceva urma să se întâmple. Nu credea că urma să mă pupe-n fund. Credea că o să vină alt ratat de preşedinte american, cu o ţară care o ia la vale. Acum trebuie să fie drăguţ cu mine… Să-i spuneţi că ar face bine să fie drăguț cu mine! N-are de ales!”
Potrivit Bloomberg, președintele Donald Trump participă la o conferință de trei zile organizată în Miami Beach, un eveniment anual care atrage titani ai finanțelor și politicii dornici să profite de bogățiile regatului din Orientul Mijlociu.
Conferința, la care se participă doar pe bază de invitație, este organizată de o entitate afiliată Fondului Public de Investiții al Arabiei Saudite, în valoare de 1 trilion de dolari, și este gândită ca o versiune mai restrânsă a unei conferințe anuale de la Riad, un eveniment pe care organizatorii îl promovează drept „Davos în deșert”.

