Cseke Attila: UDMR nu vrea să iasă de la guvernare. Dorim să fim la fel de echilibraţi ca până acum

Cseke Attila (captura video)
25 March 2026, 22:28

Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Cseke Attila, a declarat, miercuri, în judeţul Harghita, că UDMR nu intenţionează să iasă de la guvernare, subliniind că formaţiunea a semnat un protocol şi are un program de guvernare, alături de partenerii de coaliţie.

Cseke Attila a precizat că UDMR doreşte să îşi menţină poziţia de echilibru şi îi îndeamnă şi pe ceilalţi parteneri din coaliţie la echilibru, în contextul unei perioade dificile atât pe plan internaţional, cât şi intern.

“UDMR nu vrea să iasă de la guvernare, că UDMR nu s-a angajat să iasă de la guvernare, nu de aceea am semnat un protocol de guvernare şi avem un program de guvernare în patru. Sigur, vedem poziţionările, poziţiile publice exprimate de celelalte formaţiuni, UDMR nu a exprimat şi nici nu doreşte să exprime poziţionări de acest gen, la o limită inferioară sau superioară. Noi dorim să fim la fel de echilibraţi cum am fost până acum şi îndemnăm pe toată lumea să fie echilibrat, pentru că trăim într-un context internaţional şi, dacă vreţi, şi intern, din punct de vedere financiar, greu. Şi această perioadă nu se tratează cu certuri, ci se tratează cu coeziune”, a declarat Cseke Attila, citat de Agerpres.

În opinia reprezentantului UDMR, actuala coaliţie trebuie să continue, întrucât nu există o alternativă în acest moment.

“Sigur, discuţii, dezbateri în contradictoriu pot să aibă loc, ele trebuie să aibă loc în interiorul coaliţiei, dar din punctul nostru de vedere această coaliţie trebuie să meargă mai departe, alternativă la această coaliţie noi, astăzi, nu vedem”, a mai afirmat Attila Cseke.

Ministrul Dezvoltării a participat, miercuri după-amiaza, în comuna Corund, la inaugurarea unei creşe construite în cadrul Programului guvernamental “Sfânta Ana”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite