Cseke Attila: Cazinoul din Constanţa – la un pas de redeschidere

Cazinoul din Constanţa / foto: arhiva
Cazinoul din Constanţa / foto: arhiva
8 January 2025, 16:35 (actualizat 8 January 2025, 16:50)

Cazinoul din Constanţa este la “un pas de redeschidere”, a anunţat, miercuri, ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, care a precizat că a fost demarat procesul de recepţie la terminarea lucrărilor de reabilitare la această clădirile emblematică a României.

“Lucrările au fost demarate în 2020, implementate şi desăvârşite de fiecare Guvern care a urmat, inclusiv în primul meu mandat de ministru al Dezvoltării, iar acum vor fi finalizate. Este o investiţie importantă, derulată cu atenţie la detalii, care înfăptuieşte cooperarea, indiferent de culoarea politică, pentru binele României. (…) Redăm Cazinoul Constanţei şi României”, a declarat ministrul, potrivit unui comunicat de presă al MDLPA.

Reabilitarea cazinoului a fost finanţată din bugetul de stat, implementată de către Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, prin Compania Naţională de Investiţii, iar finalizarea procesului de recepţie este estimată pentru prima jumătate a lunii februarie, după verificarea lucrărilor executate, testarea instalaţiilor refăcute, precum şi pregătirea personalului care va asigura mentenanţa clădirii şi a sistemelor tehnice. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite