Criza de apă afectează sistemul energetic, centralele termice intră în avarie. Alertă și în spitale
Criza de apă din Prahova afectează și sistemul energetic. Ministerul de resort anunță că va reporni grupuri pe cărbune de la Complexul Energetic Oltenia şi dă asigurări că nu vor fi probleme. În schimb, Rafinăria Petrobrazi funcţionează la parametri normali cu aport de apă din surse alternative. Pentru localnicii din zonele afectate, însă, până luni nu se întrevede nicio îmbunăţătire. Autorităţile continuă să furnizeze apă potabilă îmbuteliată, precum şi apă cu cisterna. Și în spitale continuă alerta, însă fără a fi vorba deocamdată de o situație de urgență medicală.
Din cauza crizei de apă, la spitalul din Campina nu se mai internează decât pacienții cu urgențe medicale. Apa potabilă și cea menajeră sunt aduse de către ISU sau de Hidro Prahova, pentru ca unitatea medicala să poată funcționa.
Spitalul are un bazin de captare, care nu a fost folosit până acum, pentru că firma care l-a montat a reziliat contractul cu primăria Câmpina.
Pentru a nu se crea un blocaj în sistemul sanitar din Prahova, cinci spitale din Capitală vor avea paturi disponibile pentru a prelua pacienţi din judeţ în caz de nevoie.
Centrale termice în avarie
În cele 13 localități prahovene afectate de criza a apărut o nouă problemă. Din cauza presiunii scăzute a apei, centralele termice intră în avarie.
Primăria din Câmpina a pus la dispoziție cetățenilor un call center, pentru că oamenii să fie ajutați.
La nivel central, autoritățile caută soluții pentru problemele care continuă să apară. Și la Ministerul Energiei se analizează situația creată de lipsa de apă. Pentru că centrala electrică de la Brazi a fost oprită, s-au găsit alternative, cum ar fi energia produsă de cărbune.
Casian Niţulescu, secretar de stat în ministerul Energiei: Am analizat posibilele surse de alimentare cu apă în primul rând la rafinăria de la Brazi, o instalație foarte importantă pentru producția de combustibil la nivel național. Necesarul de apă pentru utilizarea în procesul tehnologic este aproximativ 61l/s în rafinărie plus activitățile conexe. În momentul de față se asigură un necesar de 94 l/s.
Reprezentanții Ministerului Energiei au anunțat repornirea celei de la Paroșeni și a altei unități de la Complexul Energetic Oltenia. Autoritățile au dat asigurări că, potrivit simulărilor, nu vor fi probleme până la finalul lui martie.
Pentru a veni în sprijinul populației din localitățile afectate, s-a decis scoaterea din rezervele de stat a unor cantități de apă potabilă ca ajutor umanitar intern de urgență.
Cine e de vină
În paralel, la ministerul Mediului se caută vinovații și se cere sancționarea lor.
„Suntem exact ca în scenariul de la Praid. Toate autoritățile știau, și nu a luat niciuna niciun fel de măsură. Și, din păcate, acest scenariu va continua să existe în perioada imediat următoare, ca risc, pentru că autoritățile care trebuiau să se asigure că este gestionată corect resursa de apă din România au fost, în ultimii zeci de ani de zile, ultra politizate. Noi încercăm să facem o reformă constantă în aceste instituții, dar realitatea este că, astăzi, dacă ne uităm, sunt ultra politizate, inclusiv la nivel local„, a declarat ministra Mediului, Diana Buzoianu, la TVR Info.
Nicușor Dan, președintele României: Noi avem niște proiectanți, ei fac proiecte, apoi se duc la autorități și ei scriu că nu e niciun pericol și se întâmplă că plouă, în fine, sunt niște fenomene și nu au fost prevenite. Trebuie să fie prevăzute toate scenariile, mai ales când vorbim de apă pentru oameni.
Școlile și grădinițele din zonele afectate rămân închise până când alimentarea cu apă va fi reluată.

