Critici pentru administrația Trump. Ben Hodges: Modul în care SUA gestionează criza din Iran este catastrofal

12 May 2026, 21:39 (actualizat 12 May 2026, 21:42)

Modul în care administrația Trump se ocupă de conflictul din Iran este o catastrofă. Declarația extrem de dură îi aparține generalului american în rezervă Ben Hodges. Prezent la București, la Forumul pentru Marea Neagră și Balcani organizat de New Strategy Center, fostul comandant al Forțelor Americane din Europa i-a acordat un interviu exclusiv lui Adelin Petrișor.

Generalul în rezervă Ben Hodges spune că este uimit de multele mesajele confuze pe care Casa Albă le dă constant pe tema războiului din Iran.

gl.(r.) Ben Hodges, fost comandnat al Forțelor Americane în Europa: “Iranul a ocupat Ambasada SUA (n.red. din Teheran) în 1979, când eu eram cadet la Academia West Point. De când mă ştiu, Iranul este inamicul ţării mele. Vreau, deci, să văd acest regim distrus. Poporul iranian merită mai mult. Regimul iranian a fost şi este inamicul nostru, dar modul în care această Administraţie se ocupă de asta cred că este o catastrofă. Nimic din ceea ce am spus că e un obiectiv important nu a fost atins. Nu contează câte nave iraniene distrugi, asta chiar nu contează. Am omorât mult mai mulţi vietnamezi decât au ucis ei americani şi tot am pierdut războiul.”

Fostul șef al trupelor americane din Europa este de părere că singura ieșire pentru Washington din conflictul din Iran ar fi să le ceară scuze aliaților și să coopereze din nou cu ei.

gl.(r.) Ben Hodges, fost comandnat al Forțelor Americane în Europa: “Acest preşedinte nu este capabil de aşa ceva, dar la asta ar trebui să se ajungă. Statele Unite ale Americii ar trebui să conlucreze cu aliaţii, europeni, canadieni, din regiune (n.red. Golful Persic) şi să repare haosul pe care l-au creat. Desigur, ruşii, chinezii şi alţii au interesul să vadă SUA umilite şi sub presiune din punct de vedere economic.”

Generalul american crede că războiul din Iran va fi cel mai important subiect de discuție în timpul vizitei lui Trump în China.

Trump merge în China însoțit de miliardari și șefi ai marilor companii americane, printre care Elon Musk și Tim Cook

Președintele Donald Trump a invitat un grup de miliardari, cu averi cumulate estimate la 870 de miliarde de dolari, să îl însoțească în China, unde urmează să se întâlnească săptămâna aceasta cu președintele Xi Jinping. Este primul summit dintre cei doi lideri din al doilea mandat al lui Trump și are loc pe fondul tensiunilor legate de comerț, războiul din Iran și viitorul inteligenței artificiale, scrie Forbes.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite