Criminal în serie, eliberat din închisoare, deși sentința inițială a fost de detenție pe viață
Criminalul în serie, care a îngrozit țara în anul 2000, a fost eliberat astăzi, după 24 de ani de închisoare. Sunt informații cu impact emoțional.
Grigore Bota, cunoscut ca “Brancardierul morții” sau “Ucigașul de boschetari”, a fost condamnat inițial la închisoare pe viață.
După 15 ani petrecuți în spatele gratiilor, a cerut să fie eliberat, potrivit vechiului Cod Penal. Cererea nu i s-a aprobat, dar sentința i-a fost schimbată la 25 de ani de închisoare.
În anul 2000, în perioada aprilie – august, Grigore Bota ar fi omorât 11 oameni ai străzii. La vremea aceea lucra ca brancardier la o clinică din Baia Mare.
Criminalul întreținea mai întâi relații sexuale cu bărbații respectivi, apoi îi omora. Unul dintre bărbați a reușit să scape și a anunțat poliția. Grigore Bota a recunoscut doar trei dintre omoruri.

