Cozi la centrele din Spania pentru intrarea în legalitate a migranților. Condiții simple, iar aplicanții nu trebuie să aibă cazier

15 May 2026, 09:56 (actualizat 15 May 2026, 09:57)

În doar o lună de zile mai bine de 130 de mii de persoane aflate ilegal în Spania au depus actele necesare pentru a putea obține rezidența. Guvernul de la Madrid estimează că până la sfârșitul lunii iunie cifra poate ajunge la jumătate de milion, ba chiar la 800.000.

În prima zi din aprilie, când a început această perioadă de trei luni pentru regularizarea statutului celor aflați ilegal în Spania, au fost depuse 43.000 de solicitări. Oamenii care provin din țări din afara Uniunii Europene sunt entuziasmați de această ocazie care le va legaliza șederea în spațiul comunitar.

Condițiile impuse de statul spaniol sunt extrem de clare. Solicitanții trebuie să demonstreze că sunt de cel puțin 5 luni pe teritoriul Spaniei. Trebuie să prezinte un cazier judiciar curat din țara de origine și unul din Spania. De asemenea, trebuie să prezinte orice factură care să arate că plătesc gaz sau energie electrică în locul unde trăiesc.

În toată Spania există mai bine de 500 de locuri unde se pot depune actele necesare. În Madrid, până și ONG-urile s-au implicat în acest proces de regularizare.

Cererea extrem de mare din partea acestor oameni a stârnit multe reacții la nivel politic. Dreapta și extrema dreaptă susțin că această regularizare deschide poarta Spaniei pentru infractori, în timp ce guvernul spune că regulile sunt clare, că nu au cum să obțină beneficii cei care au cazier.

Dar pentru Spania, cu o populație îmbătrânită, migranții sunt o gură de oxigen pentru piața muncii, care suferă în domenii ca agricultura sau construcțiile.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite