Cozi kilometrice pentru intrarea în altarul Catedralei Naționale. 140.000 de pelerini s-au închinat până acum în lăcașul de cult
Cea mai mare catedrală ortodoxă din lume, Catedrala Națională, a devenit foarte repede un loc de pelerinaj. Mii de oameni aşteaptă şi acum la coadă ca să vadă impresionantul lăcaş de cult. Diana Brâncuş a descris atmosfera de acolo.
Este emoționant și impresionant în același timp să vezi mii și mii de oameni de toate vârstele veniți din toate colțurile țării, dar și de peste hotare, special ca să vadă lăcașul de cult unic așteptat de peste un veac de către români.
Coda pare interminabilă pentru că mereu se completează, dar să știți că este din ce în ce mai scurtă. Potrivit hărții interactive de pe site-ul arhiepiscopia.bucurești.ro, timpul estimat de așteptare s-a redus la aproximativ 5 ore față de 12, chiar 14 ore cât era în zilele trecute.
Am stat de vorbă și cu oameni care au venit din Franța, de la Paris, special ca să aibă această bucurie a unei trăiri unice, pentru că, mai ales pentru femei, este singura ocazie să aibă acces în Sfântul Altar al Catedralei Naționale, dar și pentru cei mai mulți dintre bărbați, pentru că nu oricine poate să intre acolo în orice zi din an.
Cei care ajung în interiorul Catedralei sunt uimiți și în același timp atinși până la lacrimi de mărția și frumusețea lăcașului de cult. Spun că este o bijutărie, este ceva magnific, le dau lacrimile.
Chiar și pentru copii este o mare bucurie. Am stat de vorbă cu copilași care au venit special ca să vadă ceea ce i-a impresionat la televizor.
Am văzut un cuplu de tineri care a petrecut foarte multe ore pe drum, de la Timișoara, până aici. El spunea că a fost și la cea mai mare catedrală catolică din lume, la San Pietro, și vrea să o vadă și pe aceasta.
Am aflat că au venit și turiștii chinezii care erau atât de impresionați și au început să se închină și chiar să sărute Sfintele Icoane, așa cum făceau credincioșii români. Peste 140.000 de suflete au avut bucuria de a intra în Sfântul Altar după ce a fost sfințită pictura.
Iar acum îi așteaptă și racla cu moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou Ocrotitorul Bucureștilor, care a fost adusă special de pe Dealul Mitropoliei, pentru a le încânta și a le bucura sufletul pelerinilor.
E un pelerinaj cu calm, cu rugaciune, cu lumină, cu bucurie, oamenii spun ca sunt întăriți, spun că vor avea trăiri unice, și le vor aminti toata viața.
Aici, pelerinajul va continua fără încetare, zi și noapte, până pe 5 noiembrie, la ora 24.00.
Patriarhia Română a decis să prelungească perioada de acces în Sfântul Altar, tocmai pentru a le oferi tuturor celor dornici aceste momente de bucurie și de trăiri duhovnicești unice.

