Copilul de 5 ani, care a supravieţuit în pădure, se simte bine. Alexandru a fost externat, după 5 zile de îngrijiri medicale
Alexandru, copilul din Sebeşu de Sus găsit viu după aproape două zile de la dispariţie, a ajuns in sfârșit acasă, în mijlocul familei.
Băiatul a fost externat din spital după cinci zile de îngrijiri pentru pneumonie şi muşcături de căpuşe. Se simte bine şi va fi monitorizat la domiciliu de medicul de familie.
Alexandru a supravieţuit singur în pădure două nopţi şi aproape două zile, în frig şi în ploaie. A fost văzut din elicopterul care survola zona şi recuperat de o echipă formată din salvamontişti şi jandarmi montani.
Copilul de cinci ani a dispărut de lângă tatăl său, în timp ce acesta lucra la fermă familiei.
Apelaţi 112 pentru cazurile de urgentă. La 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului. Iar la Telefonul Copilului puteți apela pentru consiliere și sprijin specializat.
Toma Zerestea – tatăl lui Alexandru: Încercăm să uitam episodul. Cu timpul o să-l uităm. Ceva o să rămână acolo, dar… Că n-a fost usor
Carolina Zerestea – mama lui Alexandru: Sunt mult mai liniștită acuma că e copilul acasă, că doar Dumnezeu știe ce a fost în sufletul nostru, ce suferință și ce greu ne-a fost. Mulțumesc tututor!

