Copilul de 5 ani, care a supravieţuit în pădure, se simte bine. Alexandru a fost externat, după 5 zile de îngrijiri medicale

18 May 2026, 19:56 (actualizat 18 May 2026, 23:31)

Alexandru, copilul din Sebeşu de Sus găsit viu după aproape două zile de la dispariţie, a ajuns in sfârșit acasă, în mijlocul familei.

Băiatul a fost externat din spital după cinci zile de îngrijiri pentru pneumonie şi muşcături de căpuşe. Se simte bine şi va fi monitorizat la domiciliu de medicul de familie.

Alexandru a supravieţuit singur în pădure două nopţi şi aproape două zile, în frig şi în ploaie. A fost văzut din elicopterul care survola zona şi recuperat de o echipă formată din salvamontişti şi jandarmi montani.

Copilul de cinci ani a dispărut de lângă tatăl său, în timp ce acesta lucra la fermă familiei.

Apelaţi 112 pentru cazurile de urgentă. La 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului. Iar la Telefonul Copilului puteți apela pentru consiliere și sprijin specializat.

Toma Zerestea – tatăl lui Alexandru: Încercăm să uitam episodul. Cu timpul o să-l uităm. Ceva o să rămână acolo, dar… Că n-a fost usor

Carolina Zerestea – mama lui Alexandru: Sunt mult mai liniștită acuma că e copilul acasă, că doar Dumnezeu știe ce a fost în sufletul nostru, ce suferință și ce greu ne-a fost. Mulțumesc tututor!

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite