Copil de 11 ani, decedat în Vaslui. Mama şi surorile băiatului, transferate la Spitalul de Boli infecţioase Iaşi- posibilă intoxicație cu crenvurşti sau cu o substanță pentru deparazitarea păsărilor

1 October 2025, 08:49 (actualizat 1 October 2025, 22:10)

Caz grav într-o localitate din Vaslui. Atenţie, urmează informații cu puternic impact emoţional! Un copil a murit acasă, iar cele două surori ale sale au fost transportate la spital împreună cu mama lor. La 112, mama a anunţat că au mâncat crenvurști de la magazinul din sat. Însă, din primele cercetări, s-a conturat și o altă ipoteză: intoxicația cu o substanță pentru deparazitarea păsărilor.

Băiatul de 11 ani a început să se simtă rău încă de luni seară, la câteva ore după ce a mâncat crenvurști cumpărați de la magazinul din sat, în Ţuţcani, a povestit bunica.

Cele două surori au început și ele să aibă vărsături și greaţă. Apoi și mama. Când au chemat ambulanța, noaptea trecută, era deja prea târziu pentru băiat.

Potrivit prefectului judeţului Vaslui, Eduard Popica, au fost alocate resursele necesare şi a fost informat Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.

‘Un băiat de 11 ani a fost găsit în stop cardio-respirator de echipajul B2 solicitat, ulterior fiind trimis un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă, care a declarat decesul copilului. Din aceeaşi familie sunt preluate încă două fete de 14 şi 16 ani cu greţuri şi vărsături, care au fost transportate la secţia de Pediatrie a Spitalului ‘Elena Beldiman’ Bârlad. Şi mama minorilor a fost transportată la spitalul din Bârlad şi se află la Compartimentul de Primiri Urgenţe’, a declarat, miercuri, prefectul Eduard Popica.

Purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă Vaslui, Daniel Ungureanu, a precizat că cele trei persoane care au ajuns la spital sunt stabile hemodinamic şi respirator.

‘Autorităţile locale şi centrale au fost alertate după ce un copil de sex masculin a decedat la domiciliu, iar două minore în vârstă de 14 şi 16 ani, împreună cu mama lor în vârstă de 32 de ani, au fost transportate la Spitalul Municipal Bârlad prezentând manifestări clinice digestive precum şi somnolenţă de peste 24 de ore”, a arătat acesta.

Apelul la 112 a fost făcut pentru copilul de 11 ani, a mai spus Daniel Ungureanu.

”Primul echipaj ajuns la caz a început manevrele de resuscitare şi a alertat dispeceratul de existenţa şi celorlalte persoane afectate. La caz au intervenit trei ambulanţe SAJ B2 din Murgeni şi Bârlad, precum şi o ambulanţă ISU C1 cu medic de la Vaslui. Copilul nu a răspuns la manevrele de resuscitare efectuate, fiind ulterior declarat decedat de medic. Celelalte trei persoane sunt stabile hemodinamic şi respirator. Au fost anunţate Direcţia de Sănătate Publică Vaslui şi Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă’, a declarat purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă Vaslui. 

Apoi au fost transferate la Iași. Cele două fete la Spitalul de Copii „Sf. Maria”, iar mama către Spitalul „Sf. Spiridon”. Starea lor este acum stabilă, au anunțat medicii.

Poliția face cercetări, iar medicii de la Direcția Sanitar-Veterinară au luat probe din produsele vândute la magazin. După control, magazinul a fost închis. Proprietarul susține, însă, că familia nu a cumpărat nimic de acolo.

Din primele cercetări s-a conturat și o altă ipoteză: intoxicația cu o substanță folosită la dezinsecție, un tratament de deparazitare pentru păsări.

Atenție, la numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite