Copii deveniți victime ale Legii adopțiilor. Asociațiile de profil din Brașov cer o simplificare a procedurilor şi respectarea convenţiilor internaționale
România are cel mai mare număr de copii abandonați din Europa, peste 40.000, și după repetate modificări ale legii adopţiilor. Asociaţiile de profil din Braşov cer o simplificare a procedurilor de adopţie şi respectarea tuturor convenţiilor internaționale ratificate de ţara noastră, dar neaplicate.
Copiii instituționalizați din România pot fi adoptați de români din țară dar și de cei stabiliți în alte țări.
Cei mai mulți își doresc copii cât mai mici, chiar din maternitate. Cei mari, cu afecțiuni de sănătate sau care aparțin unor etnii, rămân în sistemul instituționalizat. Pentru mulți înseamnă boli în plus și traume.
După ce ies din sistem, tinerii abandonați de stat dorm pe unde apucă. În gări, parcuri, case părăsite, în adăposturile de noapte și, mai rău, în spitale de psihiatrie. Duc o viață plină de umilință și suferință.
Românii din străinătate care vor să adopte copii din țara natală spun că se lovesc de multe cerințe și proceduri stufoase. Și mulți renunță după ani de luptă cu birocrația.
Asociațiile spun că trebuie să fie din nou permise adopțiile internaționale.
Anul trecut au fost adoptați în țară 907 copii. Și numai 10 au plecat peste graniță.

