Contre în coaliție | Bolojan le cere partenerilor de guvernare să renunţe la atitudinea critică faţă de politica Guvernului sau să iniţieze un demers de demitere a Executivului în Parlament

27 October 2025, 15:39 (actualizat 27 October 2025, 20:32)

Premierul Ilie Bolojan le cere liderilor din coaliţie să renunţe la atitudinea critică faţă de politica Guvernului sau să iniţieze un demers de demitere a Executivului în Parlament. El a insistat, referindu-se la măsurile fiscale luate în ultimele luni, că prioritatea sa este stabilitatea și rezolvarea problemelor reale ale oamenilor, nu păstrarea funcției cu orice preț.

Tensiunile în coaliţie s-au accentuat după decizia Curții privind pensiile magistraţilor. Ilie Bolojan si Sorin Grindeanu au abordări diferite pentru rezolvarea problemei. Iar preşedintele interimar al PSD vine cu o replică tranşantă: nu văd rostul unei coaliţii unde toată lumea stă aliniată.

ILIE BOLOJAN, premierul României: Am respectat toate partidele, miza mea nu e să fiu premier în toate condițiile, ci să fac ce trebuie. Dacă oameni din coaliție au soluții mai bune, să le spună și pot iniția moțiuni de cenzură, pot face o majoritate așa cum o vor și premierul pleacă. Trebuia să facă asta de ani de zile cât au fost la guvernare. Sau dacă s-au răzgândit să vină să spună soluțiile. Altfel, acest lucru dă senzația de instabilitate, de neseriozitate. Încerc să port un dialog cu toți colegii în așa fel încât să rezolvăm probleme țării noastre.

SORIN GRINDEANU: Dacă decidem să facem mutări politice nu e nevoie de moțiuni, pur si simplu nu mai facem parte din coaliție și atunci nu mai ai guvern. De câte ori să spună PSD ca nu vrea majoritate cu AUR? Dar nici nu putem fi pe post de sectă de adulatori și de unanimități și aplaudaci la politicile unora sau altora. Dacă avem ceva de spus o spunem apăsat, nu văd rostul unei coaliții unde toată lumea stă aliniată în poziție de drepți, chiar dacă sunt critici constructive.

USR acuza PSD de ”guvernare paralelă” .

ŞTEFAN PĂLĂRIE – senator USR: E o chestie caraghioasă, colegii de la PSD o să revină la masa coaliției.
Nu va fi o guvernare ușoară, statul român se zvârcolește ca un balaur cu toate capetele să nu treacă prin reforme și tăieri de cheltuieli.

Liderii AUR spun ca nu mai sunt interesați să demită guvernul prin moțiune de cenzură.

PETRIŞOR PEIU – senator AUR: Noi așteptăm să se consume această experiență să spună – am încercat în cinci nu am reușit, președintele va declansa procedura, noi vom da mandat pentru realizarea unui Guvern Georgescu.

În coaliție, abordările rămân deocamdată diferite. Sorin Grindeanu le cere partenerilor să fie rapid de acord cu un grup de lucru si cu un nou proiect pentru reforma pensiilor magistraților. În timp ce premierul, PNL si USR vor adoptarea proiectului actual, cu indicațiile Curtii Constituționale.

Magistratii solicită mărirea treptată a vârstei de pensionare până la 65 de ani, iar cuantumul pensiei să rămână apropiat de ultimul salariu net, faţă de proiectul Guvernului – o perioadă tranzitorie de maximum cinci ani și o pensie de 70 la sută din salariul net.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite