Contractele pentru construirea spitalelor regionale au fost semnate. Ciolacu: În sfârșit, am găsit o echipă determinată să finalizeze o promisiune de 15 ani de zile

28 februarie 2024, 10:48 (actualizat 28 februarie 2024, 23:10)

Contractele pentru construirea celor două spitale regionale Iaşi şi Cluj, cu bani din PNRR, au fost semnate. Procedurile au fost demarate acum 15 ani. Cele două unităţi sanitare, a căror investiţie se ridică la şapte miliarde de lei, trebuie să fie gata până în 2026.

Şeful Executivului a participat miercuri, la Palatul Victoria, la ceremonia de semnare a contractelor pentru construirea Spitalului Regional de Urgenţă Iaşi şi a Spitalului Regional de Urgenţă Cluj, alături de ministrul Sănătăţii, reprezentanţi ai autorităţilor locale din judeţele Iaşi şi Cluj şi cei ai constructorilor.

Parcă am o jenă de a mai vorbi, încă o dată, despre spitalele regionale. De 15 ani de zile, toți politicienii din România, toate guvernele din România, toți miniștrii Sănătății au vorbit și și-au pus în ofertele electorale cele trei spitale regionale. În sfârșit, am găsit înțelegere, am găsit o echipă determinată să finalizeze o promisiune de 15 ani de zile. Acum 15 ani s-a făcut un prim studiu în ceea ce privește celebrele spitale regionale, a declarat prim ministrul Marcel Ciolacu.

La începutul ședinței de guvern premierul a spus că sunt alocate peste 13 miliarde de lei, de la buget și din fonduri europene, sumă fără precedent! Cu acești bani ridicăm noi spitale! România a trecut de la proiecte pe hârtie la șantiere pe care deja se lucrează! Vrem să le asigurăm românilor condiții și servicii de nivel european în sănătate, educație și transporturi. Doar așa îi putem aduce acasă și pe românii plecați la muncă în Europa, a subliniat Marcel Ciolacu.

Spitalele regionale de urgenţă de la Cluj şi Iaşi vor fi cele mai avansate din România şi, probabil, unele dintre cele mai avansate din Uniunea Europeană, a declarat, miercuri, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila.

De data aceasta este un mesaj adevărat, nu este un mesaj demagogic, este următorul: România construiește spitale, fie că vorbim despre spitalele prin programul PNRR, care au termene relativ scurte de realizare, fie că vorbim despre aceste spitale regionale, care, din fericire, au termen puțin mai lung și au o sursă de finanțare diferită. Le construim, ăsta este lucrul cel mai important, a declarat, ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.

Rafila a subliniat importanţa pregătirii resursei umane, astfel încât tinerii medicii să poată lucra în aceste spitale.

„Vor fi cu siguranţă cele mai avansate spitale din România şi probabil că unele dintre cele mai avansate spitale din Uniunea Europeană, ca şi nivel de furnizare a serviciilor, deservind zona Moldovei, zona Transilvaniei şi Oltenia. Bucureştiul, de exemplu, care are multe spitale de urgenţă, poate să facă faţă în alt mod, dar cu siguranţă şi în Bucureşti e nevoie de noi instituţii spitaliceşti care să corespundă acestor standarde de calitate a îngrijirii pacienţilor”, a afirmat Alexandru Rafila.

Citește și: Cheltuielile spitalelor, controlate de Ministerul Finanțelor. Costurile procedurilor medicale sunt subdecontate, spun managerii instituțiilor sanitare

Spitalul Regional Cluj, pentru cazurile din regiunea nord-vest a țării

Spitalul din Cluj va fi construit pe 14 hectare, iar clădirea se preconizează că va fi a doua ca dimensiune după Palatul Parlamentului.

Spitalul Regional Cluj va deveni centrul principal pentru îngrijirea pacienților critici și a cazurilor complexe din regiunea de Nord – Vest a țării.

Sorina Noroc, jurnalist TVR Cluj-Napoca: Spitalul va avea peste 800 paturi pentru cei internați și peste 60 pentru urgențe. 19 săli de operație, 70 camere pentru îngrijiri ambulatoriu și 80 pentru consultații.

Dorel Danciu, purtător de cuvânt al Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj: În acest moment, rolul de spital regional îl are spitalul nostru. Aproximativ 40% dintre pacienții externați provin din alte județe. Rolul nostru e de a genera resursa umană. Aproape toate paturile din cele 849 pe care le va avea Spitalul Regional de Urgență sunt transferate de la Spitalul Clinic Județean Cluj.

Bogdan Pivariu, primarul comunei Floreşti: Apare un spital regional de urgență, care repropune o abordare în ceea ce privește medicina de urgență, în comuna Florești apar peste 3000 de locuri de muncă.

Citește și: Aplicație în cel mai mare spital din Bihor: oferă date în timp real despre starea pacienților de la Urgențe

Spitalul Regional Iași va acoperi nord-estul țării și Republica Moldova

Contractul pentru organizarea de șantier de la Spitalul Regional Iași are o valoare de 26 de milioane de lei. Unitatea sanitară va fi împărțită în centre multidisciplinare și va acoperi nord-estul țării, dar și Republica Moldova.

Marius Ifrim, jurnalist TVR Iaşi: Spitalul va avea 850 de paturi, 20 de săli de operație și aproximativ 3000 de angajați și va înlocui actualul Spital Județean de Urgență, Sfântul Spiridon, care este vechi de 260 de ani.

Premierul Ciolacu a declarat că, în curând, vor fi finalizate și procedurile pentru Spitalul Regional Craiova.

Citește și: Spitalele şi clinicile de stat din toată ţara vor primi gratuit protecţie antivirus timp de un an

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite