Consulul României în Emiratele Arabe Unite, Viorel Badea, prezent online la audierea Oanei Ţoiu. Nimeni nu i-a pus întrebări

Oana Țoiu, ministrul de Externe / Foto. Profimedia Images
11 March 2026, 17:25

Pe parcusul audierii ministrului de Externe, Oana Ţoiu, de către membrii Comisiei pentru politică externă de la Camera Deputaţilor, a fost prezent online şi consulul general al României în Emiratele Arabe Unite, Viorel Riceard Badea, dar niciunul dintre deputaţi nu a dorit să îi pună întrebări.

“Explicaţia este foarte simplă. Domnul consul general din Emiratele Arabe Unite, Viorel Badea, a fost prezent şi a asigurat prezenţa timp de 3 ore. În schimb, având în vedere unele circumstanţe de acolo, a trebuit să plece, efectiv. Deci, dânsul a avut toată deschiderea. Membrii comisiei nu au adresat nicio întrebare. Ştiau că este prezent, au fost convocaţi în cunoştinţă de cauză”, a spus, la finalul şedinţei, Hajdu Gabor, preşedintele Comisiei pentru politică externă de la Camera Deputaţilor, citat de Agerpres.

Hajdu Gabor a menţionat că nici el nu i-a pus întrebări lui Badea pentru că a condus şedinţa comisiei.

“N-am mai apucat să-l întreb care este situaţia acolo. Dar trebuie să vă spun că domnul consul general şi-a arătat toată disponibilitatea şi a fost convocat de către Ministerul Afacerilor Externe. Membrii comisiei au înţeles că în primul rând doresc răspunsuri de la ministru. (…) Din câte aţi observat, am înţeles să nu adresez întrebări doamnei ministru, având în vedere că eu am condus şedinţa. Şi nu i-am adresat o întrebare în acest sens nici domnului consul general. Domnul consul general funcţionează în structura ministerului. Doamna Ţoiu a fost prezentă, a ştiut şi a putut să răspundă la toate întrebările, aşa cum a dorit ea”, a afirmat preşedintele Comisiei pentru politică externă.

Acesta a precizat că nu a discutat despre cazul Irina Ponta cu Viorel Badea.

“Am avut o discuţie dinainte, începând din data de 3 martie, prima adresă către minister, având în vedere că am văzut care este situaţia acolo. Şi în momentul respectiv am discutat, înainte de cazul Ponta, cu domnul Viorel Badea. Şi el mi-a spus că nu doarme de două-trei zile, se ocupă de aceste probleme, încearcă să vorbească cu fiecare şi se ocupă de situaţia de acolo. Atât am discutat. Nu am discutat cu el speţa Irina Ponta”, a conchis el.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite