Consiliul Superior al Magistraturii cere Guvernului măsuri pentru deblocarea posturilor din instanțe
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) s-a adresat pentru a treia oară în acest an Guvernului României şi Ministerului Justiţiei, solicitând măsuri pentru deblocarea situaţiei critice a resurselor umane de la nivelul sistemului judiciar.
Astfel, Consiliul a solicitat din nou prim-ministrului Ilie Bolojan şi Ministerului Justiţiei:
● deblocarea concursurilor de admitere directă în magistratură suspendate prin act
normativ, în vederea diminuării deficitului naţional de judecători;
● alocarea posturilor de grefier, având în vedere că sunt necesare 4874 de posturi, iar în 6
ani s-au promis măcar 600 de posturi şi nu s-a alocat niciun post;
● înfiinţarea posturilor de asistent al judecătorilor, fiind necesar un număr suplimentar de
712 posturi de asistenţi ai judecătorului pentru a asigura un raport minimal de cel puţin 1
asistent al judecătorului la 3 judecători.
CSM amintește că deficitul de judecători este cronic, unele instanţe fiind în imposibilitate să îşi mai desfăşoare activitatea.
La nivelul instanțelor judecătorești, potrivit datelor centralizate la 01 martie 2026, sunt
vacante 849 de posturi de judecător, care includ şi posturile vacante din fondul de rezervă, din
totalul celor 5362 de posturi (total ce include şi cele 290 de posturi aprobate din fondul de
rezervă). Astfel, gradul de ocupare este de 84,46%, deficitul depăşind procentul de 15%.

