Consiliul Nord-Atlantic a discutat despre securitatea României, după dronele căzute în țara noastră
Securitatea României la Marea Neagră a fost analizată, astăzi, de aliații NATO, în cadrul unei Reuniuni a Consiliului Nord Atlantic convocată la solicitarea autorităţilor de la Bucureşti.
ACTUALIZARE La finalul întâlnirii, președintele României, Nicușor Dan, a transmis că aliații și-au exprimat ferm solidaritatea cu România în urma recentelor incidente cu drone și că s-a convenit accelerarea proiectelor NATO privind răspunsul la amenințările de acest tip, astfel încât măsurile de sprijin pentru aliații afectați să poată fi aprobate la Summitul de la Ankara.
„Războiul Rusiei împotriva Ucrainei continuă să creeze riscuri majore pentru securitatea euro-atlantică, în special în Marea Neagră, o regiune de importanță strategică pentru Alianță“, a transmis Nicușor Dan, adăugând că România a subliniat necesitatea unor contribuții suplimentare din partea aliaților și că țara noastră are în desfășurare inițiative, proiecte și achiziții în acest sens.
ACTUALIZARE: Într-o postare pe platforma X, purtătorul de cuvânt al NATO a reafirmat angajamentul Alianței Nord-Atlantice de a apăra fiecare centimetru de teritoriu aliat:
“Angajamentul NATO de a apăra fiecare centimetru de teritoriu aliat impune adaptarea constantă la un peisaj de securitate în continuă schimbare. Ca rezultat direct al războiului în desfășurare al Rusiei împotriva Ucrainei, am observat mai multe incidente cu drone de-a lungul flancului estic — atât în aer, cât și pe mare. NATO lucrează îndeaproape cu aliații săi pentru a se asigura că poate aborda eficient și eficace această provocare, inclusiv prin discuțiile de astăzi din cadrul Consiliului Atlanticului de Nord, axate pe securitatea din zona Mării Negre”.
Consiliul Nord-Atlantic (NAC) se reunește pe 10 iunie într-o sesiune dedicată securității la Marea Neagră. Această reuniune vine la cererea României, după ce o dronă rusească a lovit un bloc din Galați, iar alta a explodat în portul Constanța. Diplomații și militarii români au cerut aliaților capabilități suplimentare.
După incidentul de la Galați, unde o dronă identificată de autoritățile române ca fiind de origine rusă a lovit un bloc și a rănit doi civili, discuțiile NATO s-au concentrat pe întărirea apărării aeriene a României și a întregului Flanc Estic.
Concret, România a cerut și aliații analizează:
* extinderea rețelei de radare pentru detectarea dronelor care zboară la altitudine joasă;
* mai multe aeronave pentru misiunile de poliție aeriană NATO;
* sisteme și senzori anti-dronă;
* capacități suplimentare de supraveghere și avertizare timpurie;
* sprijin temporar din partea aliaților până la finalizarea programelor românești de modernizare.

