Congresul BNS: G. Simion, despre tăieri de impozite și măsurile greșite din trecut. N. Dan: România nu-și permite o aventură acum, cea a alegerilor anticipate
Cei doi candidați la președinție din turul al doilea au avut discursuri total diferite astăzi, miercuri, la Congresul BNS. George Simion a atacat măsurile luate de fosta guvernare și a promis tăiaeri de impozite și ajutor pentru țărani, în timp ce Nicușor Dan a cerut cumpătare și evitarea unei “aventuri” a alegerilor anticipate și a alungării investitorilor străini.
George Simion și Nicușor Dan au avut prima confruntare miercuri după-amiază. Au fost invitați să participe la Congresul Blocului Național Sindical și au răspuns, pe rând, la aceleași întrebări. Inclusiv despre devalorizarea abruptă a leului după primul tur al prezidențialelor.
George Simion, candidat AUR la alegerile prezidențiale: Din informațiile pe care le am, au fost anumite companii care au pariat împotriva leului. A fost o mișcare electorală cât se poate de penibilă. Românii nu mai pot fi influențați de astfel de chestiuni. Dacă mă întrebați cine e vinovat pentru deficitul bugetar uriaș, de peste 9,3%, atunci cu siguranță o să arăt către cei care au fost la conducere, pentru că este responsabilitatea lor.
Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale: Nu orice se întâmplă în lume sau în România e rezultatul unei conspirații. Din nou și din nou, dacă ne uităm la oameni care promit că vor face, trebuie să ne uităm la ce au făcut ei, iar eu sunt cel care am luat o primărie a Capitalei cu datorie curentă de trei sferturi din venitul anual și am adus-o la un rating cu 4 trepte peste ratingul național.
Declarații ale candidatului independent Nicușor Dan:
-Sunteți reprezentanții celor care muncesc și astfel țin pe picioare România, e o onoare pentru mine să fiu aici
-Ceea ce vrem cu toții să facem este modelul social european, adică creștere economică și protecție socială, pentru asta e nevoie ca România să fie congurentă cu Uniunea Europeană.
-Dialogul Social a fost în suferință. Dacă voi fi președinte, voi avea un dialog cu d-voastră, și viața mea publică a dovedit că sunt un om de dialog. Dar ca să avem un dialog, trebuie să avem economie.
-Putem vorbi mult, să promitem multe. Ceea ce ne deosebește este aventura. România nu-și permite o aventură în momentul ăsta, să vorbească de alegeri anticipate, de Călin Georgescu prim-ministru, de investitori străini pe care să îi permitem doar pe cei pe care îi vrem, de naționalizare, statul român trebuie să sprijine economia, agricultura, trebuie să facă România competitivă, statul român trebuie să stimuleze IA.
-Da, este corupție în România și votul românilor de acum trei zile o dovedește. În România este o uriașă evaziune fiscală care afectează capitalul românesc, firmele românești. Se cheltuiește enorm, statul aruncă cu bani și de acolo vine inflație și de acolo vin facturile pentruvromâni. Da, toate acestea trebuie corectate, dar nu cum arată acum bursa.
-Bineînțeles că în România am avut o clasă politică care și-a bătut joc de cetățeni, numai că răspunsul nu trebuie să fie ura care să divideze societatea, ci justiția care să-i pedepsească pe cei care greșesc.
O să avem alegeri, sunteți reprezentativi, vă îndemn să vă concentrați, să reflectați asupra a ceea ce au făcut oamenii care vin să vă ceară votul, și nu ce declară într-un mod efervescent.
Declarații George Simion, candidatul AUR:
-Suntem într-o perioadă de crize suprapuse, foarte grea pentru țară, în care trebuie să dăm dovadă de maturitate, chiar și noi cei care învățăm acum anumite lucruri
-Deși este o campanie complicată, și chiar dacă nu vă mai confundați cu acel partid care a făcut mult rău, din respect pentru organizația dumneavostră, vom purta discuții și cu alte organizații
-Ne-am întâlnit și cu patronatele, care au înțeles nevoia de unitate, nu cred că există altă soluție decât să ne unim eforturile
-Inclusiv noi care facem parte din două ideologii diferite, care nu sunt despre est și vest. Cu toții suntem în această sală pentru că iubim România
-Există o mare disparitate între diferite zone din țară. Astăzi adversarii noștri politici, care se consideră intelectuali, dar nu sunt, pentru că dau dovadă că nu înțeleg niște elemente de bază și sunt bănuiți de analfabetism funcțional
-Avem zone din România abandonate
-Să vină unii dintre antreprenorii români și să plătească taxe pentru a putea avea spitale, școli
-A spus contracandidatul meu că voi da afară profesori, a mințit. Nu este o problemă cu profesorii, cadrele medicale, polițiștii din această țară și în general cu corpurile profesionale. Nu este o problemă cu funcționarii publici onești. Problema pe care o avem este cu paraziții politici, cu membrii de partid care au înțesat România, dau un exemplu foarte prost pentru celelalte domenii de activitate și laudă statul la stat degeaba.
-Inoportunism politic, falia această progresistă, fatalistă, satanistă, care susținea aceleași măsuri de bun simț
-Cum scăpăm România din această criză? S-auzim? Crescând taxele? Cum vrea coaliția pupu? Sau luând niște măsuri concrete pentru piața forței de muncă, pentru rezolvarea crizei în care ne aflăm
-Nu eu am depreciat leul, cum v-au mințit televiziunile sistemului, nu eu am creat un deficit bugetar imens, nu eu sunt urmașul lui Klaus Iohannis, eu sunt un om în mijlocul vostru care vrea să învețe și să conlucreze, pentru a avea o lege a salarizării unitare, pentru a avea ocazia de a munci corect, nu cu cea mai mare impozitare de muncă dintre toate statele europene. Nu poți performa când ești impozitat cu 40% din venit. Nu există magicieni. Nu poți performa când te împrumuți pe piețele externe cu 8% din dobânzi, nu poți avea agricultură și securitate alimentară, când țăranii noștri sunt obligați să se împrumute la dobânzi cămătărăști, pentru că Banca Agricolă nu mai există, pentru că a fost preluată de Raiffeisen Bank care nu ajută agricultura din România, nu există un plan concret de dezvoltare a României. Asta e realitatea tristă pe care o cunoaștem.
-Sunt singurul candidat de partea democrației care nu are oameni cu uniforme care ghidonează din spate.
-Am închis mine, nemții nu au făcut asta, polonezii nu, am luat decizii proaste sau am fost forțați să le luăm. Închidem carieră după carieră, mină după mină.
-Vom folosi diplomația românească în interesul muncitorilor români, antreprenorilor români, sunt mulți ambasadori, atașați care nu fac ce ar trebui.
La sosire, Nicușor Dan a fost întrebat dacă a știut că va fi cu contracandidatul său în același loc, la acest eveniment. Candidatul independent Nicușor Dan a răspuns: Eu am fost invitat, am venit. N-am pus nicio condiție.
Blocul Național Sindical (BNS) organizează între 07 – 08 mai 2025, cel de-al 13-lea Congres al confederației, un eveniment de amploare ce reunește peste 500 de delegați și invitați, reprezentanți ai organizațiilor sindicale membre, dar și ai instituțiilor și organizațiilor cu care BNS colaborează în calitate de partener social reprezentativ la nivel national și european.
Evenimentul se desfășoară la Palatul Parlamentului, în sala C.A. Rosetti, și reprezintă un moment esențial în viața organizației, marcând 34 de ani de activitate sindicală responsabilă și echilibrată.
Ziua de 07 mai 2025, cu începere de la ora 16:00, este dedicată deschiderii oficiale a lucrărilor, evaluării activității confederației din ultimii patru ani.
Ziua de 08 mai 2025 va aduce în prim-plan, pentru prima oară în țara noastră, o dezbatere strategică pe tema: „România socială – Poziționarea față de Pilonul European al Drepturilor Sociale”. În continuare, în cea de a doua zi de Congres, va fi dezbătută și adoptată Strategia BNS pentru perioada 2025 – 2029 și, de asemenea, va fi aleasă echipa de conducere pentru următorul mandat.
La sesiunea de deschidere a lucrărilor Congresului, au fost invitați reprezentanți ai Parlamentului României, Guvernului României și ai altor instituții publice naționale și europene de prestigiu cu care Blocul Național Sindical colaborează.
Într-un context marcat de transformări profunde – de la avansul tehnologic accelerat, la instabilitatea mediului internațional – BNS reafirmă rolul său de apărător al drepturilor și libertăților fundamentale ale lucrătorilor și de actor activ în consolidarea dialogului social din România.
Congresul va reprezenta, ca de fiecare dată, o ocazie de reflecție, validare a obiectivelor comune, dar și de conturare a direcțiilor strategice pentru viitor.

