Conference League: Universitatea Cluj, remiză în Armenia
Echipa ardeleană a înregistrat o remiză albă pe terenul lui Ararat Armenia, în prima manșă din turul 2 preliminar al Conference League.
Universitatea Cluj a jucat din nou, după o așteptare de 53 de ani, în cupele europene, dar a făcut-o neconvingător în fața unui adversar modest, locul 3 din campionatul Armeniei.
Partida s-a jucat pe ceea ce în România ar fi considerat, probabil, un teren de antrenament, arena „Academy” din capitala Erevan avand doar o tribună de 1500 locuri.
De altfel, puținii fani veniți de la Cluj-Napoca, în frunte cu primarul Boc, au dominat fondul sonor pe întreaga durată a meciului, sprijin care însă nu i-a ajutat pe jucătorii lui Sabău să iasă dintr-o stare de apatie de neînțeles.
Tehnicianul alb-negrilor a fost nevoit să improvizeze în centrul defensivei cu un mijlocaș de meserie, Codrea, în absența lui Capradossi, accidentat, iar defensiva lui ”U” s-a clătinat de câteva ori în partea secundă.
Marcos (’59) și Tera (’69) au ratat ocazii mari pentru gazde, calificarea urmând să se joace peste o săptămână la Sibiu, orașul unde ”U” va fi „exilată” o perioadă, după ce gazonul de pe Cluj Arena va fi distrus în urma festivalului Untold.
Conference League, turul 2, prima manșă:
ARARAT ARMENIA – ”U” CLUJ 0-0
Stadion ”Academy”, Erevan, spectatori 1000.
ARARAT: Pinto – Hovhannisyan, Queirós, Bueno, Grigoryan – Muradyan (’90 Malis), Balanta, Ambartsumyan (’62 Tera) – Gbomadu (’62 Duarte), Marcos, Shaghoyan (’82 Hakobyan). Antrenor: Tulipa.
”U” CLUJ: Gertmonas – Chipciu, Codrea, Cristea, Silva (’65 Murgia) – Simion, Artean, Bic (’65 Drammeh) – Nistor (’83 Fabry) – Macalou (’86 Trică), Thiam. Antrenor Ioan Ovidiu Sabău.
Arbitru: Dmitri Dmitriev (Belarus).

