Concursul internaţional de gimnastică „RomGym Trophy 2024”, în direct la TVR
Un sfert de milion de euro în sprijinul gimnasticii. Doi sponsori au cumpărat aparatura pe care se pregătesc sportivii din loturile olimpice. Este aceeaşi marcă pe care se va concura şi la Jocurile Olimpice de la Paris.
Sala Polivalentă s-a îmbrăcat în haine noi. De miercuri, componentele loturilor naţionale şi olimpice se antrenează pe acelaşi tip de aparatură pe care se va concura şi la Jocurile Olimpice.
Obiectivele pentru Paris sunt clare, calificare în finale: pe echipe, la individual şi pe aparate.
Antrenamentele vor fi deschise, în premieră, pentru spectatorii care doresc sa le vadă pe Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman, Andreea Preda, Amalia Ghigoarţă, Amalia Puflea, Ella Oprea Crețu, Maria Ceplinschi, Miruna Botez, Alexia Vânoagă, Alexandra Florea, Bianca Vișovan și Raisa Chivu.
Programul de antrenamente este următorul:
20 iunie: 8.30-11.30 și 16.00-19.00
21 iunie: 10.00-13.00
22 iunie: 9-13 (a doua etapă de selecție)
24 iunie: 8.30-11.30 și 16.00-19.00
25 iunie: 16.00- 19.00
26 iunie: 10.00-13.00
Sâmbată este cea de-a doua etapă de selecţie pentru stabilirea echipei care va merge la Paris, iar pe 29 şi 30 iunie, concucursul internaţional Romgym trophy va fi în direct la TVR.

