Concedieri în primării, decizie amânată. Reforma administraţiei întârzie

5 November 2025, 18:50

“Nu s-a luat nicio decizie privind reforma administrației!” Este concluzia pe care PSD a transmis-o, prin vocea lui Sorin Grindeanu, după ultimele discuţii din coaliție. Surse politice dădeau ca sigură înțelegerea partenerilor aflați la guvernare privind reducerea cheltuielilor cu personalul din primării. Guvernul are în plan să disponibilizeze 10% din angajații din administrație. Sindicaliștii atrag atenția că procentul nu poate fi aplicat în toate primăriile de comune și orașe.

Sorin Grindeanu, preşedintele interimar al PSD: Nu s-a luat nici o decizie.

Este declarația care pune din nou sub semnul întrebării reforma din administrație. La câteva ore după ședința de coaliție, PSD a negat că s-ar fi ajuns la un acord privind concedierile de la stat.

Sorin Grindeanu, preşedintele interimar al PSD: Ceea ce am văzut că s-a dat pe surse, că s-a ajuns la un agreement, ca să dăm afară 13.000 de oameni, că asta înseamnă reformă în administrație. Nu e cazul, nu am discutat așa ceva, nu s-a ajuns la această concluzie.

Cu câteva ore înainte, surse politice susțineau că toți partenerii de coaliție ar fi fost de acord ca 10% din angajații administrației locale să fie disponibilizați. Același procent ar fi fost discutat și în ceea ce privește reducerea cheltuielilor din administrația centrală.

Pollyanna Hangan, deputat USR: Din informațiile pe care eu le am știu că s-ar fi agreat ca să existe o reducere cu 10% a fondului de salarii din administrația centrală. S-a revenit la discuțiile cu reducerile de posturi din administrația locală, însemnând 30% din total posturi, dar nu mai mult de 20% din cele ocupate.

Raluca Turcan, deputat PNL: Fac un apel la PSD care, probabil din rațiuni de alegeri interne pentru conducerea partidului, a pus între paranteze o așteptare pe care oamenii o au încă de la începutul pachetului 1 de reforme.

Potrivit Guvernului, în administrația locală sunt 130 de mii de posturi ocupate. Mai puțin de jumătate dintre ele sunt în primăriile din comune.

Sindicaliștii angajaților din aceste instituții atrag atenția că nu se poate aplica același procent de disponibilizări pentru toate administrațiile locale.

Dan Cârlan, preşedinte Sindicatul Naţional SCOR: Din cei 13 mii de salariați pe care îi vizează declarativ Guvernul pentru disponibilizare, la nivelul comunelor n-ar trebui să fie mai mult de 5 mii. Ori dacă s-ar aplica acel procent de 30% numărul posturilor efectiv disponibilizate va fi cu mult mai mare și din cei 13 mii de disponibilizați am ajunge ca 8-9 mii să fie de la comune și doar jumătate din atât din restul administrației.

Economiștii susțin că reforma din administrație nu va rezolva problema cheltuielilor statului.

Adrian Mitroi, profesor de economie comportamentală: Știm că statul este supradimensionat, știm că trebuie făcută ordine acolo, mai ales în administrația publică, însă trebuie și soluții de procreștere economică.

La sfârșitul lunii august, proiectul prin care Guvernul ar fi trebuit să-și angajeze răspunderea pentru reforma administrației locale nu a găsit acord în coaliție. Atunci, premierul solicita reducerea cu 45% a numărului de posturi din administrația publică locală și centrală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

Val de concedieri în România: șantiere, fabrici și industrie sub presiune