Concedieri în domeniul securității din SUA. Trump: ”Vom renunța la oamenii care nu ne plac”. Elon Musk va părăsi guvernul în “câteva luni”

4 April 2025, 08:47 (actualizat 4 April 2025, 11:01)

Cel puțin șase oficiali ai Consiliului Național de Securitate de la Casa Albă au fost concediați sau detaşaţi din posturi. Potrivit Washington Post, însuşi directorul agenţiei naţionale de securitate, care conduce şi Comandamentul cibernetic, dar şi adjunctul său au fost concediaţi.

Este prima mişcare de îndepărtare a celor indezirabili din cea de-a doua administraţie Trump
Remanierea organismului care îl consiliază pe preşedinte în privinţa celor mai mari provocări de securitate are loc într-un moment geopolitic volatil.

CITEȘTE ȘI: Directorul Agenţiei Naţionale de Securitate a SUA şi adjuncta sa au fost concediaţi, conform presei americane

Decizia a fost luată după ce Donald Trump s-a întâlnit cu o cunoscută activistă conspiraţionistă de extremă dreapta, Laura Loomer, care i-ar fi cerut acest lucru, potrivit relatărilor de presă.

Jurnalist: Câți angajați au fost concediați și de ce? Din Consiliul Național de Securitate.

Donald Trump, președintele SUA: Câțiva, unii. Întotdeauna vom renunța la oameni, la oameni care nu ne plac sau oameni care nu credem că pot face treaba, sau oameni care pot avea loialităţi față de altcineva. Întotdeauna vei avea parte de asta.

Preşedintele american a fost întrebat de presă la bordul Air Force One despre Musk, a cărui imagine a fost afectată de alegerile de marţi pentru Curtea Supremă din Wisconsin, în care judecătorul conservator pe care omul de afaceri îl susţinea a pierdut.

“Elon este grozav. Dar trebuie, de asemenea, să conducă un număr mare de companii”, a declarat Trump despre Musk, CEO al Tesla şi SpaceX şi proprietar al reţelei de socializare X.

Aș spune că Elon va rămâne pentru o anumită perioadă de timp și că va dori să se întoarcă la afacerile sale cu normă întreagă. Dar va exista un moment în care Elon va trebui să plece.

Jurnalist: Deci aveți o dată exactă când va pleca?

Donald Trump, președintele SUA: Aș crede că peste câteva luni.

După cum au raportat miercuri portalul Politico şi reţeaua ABC, preşedintele Donald Trump le-a spus celor din jur, inclusiv membrilor cabinetului său, că Musk va părăsi “în săptămânile următoare” Departamentul pentru Eficienţă Guvernamentală (DOGE), creat pentru ca el să îl conducă.

Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a calificat drept “gunoi” informaţiile apărute în media şi a menţionat că a fost întotdeauna planificat ca Elon Musk să părăsească guvernul odată ce “îşi încheie munca incredibilă” la DOGE.

Influenţa importantă a lui Elon Musk asupra preşedintelui Donald Trump şi măsurile dure pe care le-a promovat, cu disponibilizări ale angajaţilor federali şi închiderea unor agenţii istorice, au stârnit suspiciuni chiar şi în rândurile republicanilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite