Comandament NATO de sprijinire a Ucrainei, aprobat de Parlament. Acesta va funcționa la Baza de la Câmpia Turzii
Parlamentul a aprobat solicitarea președintelui Nicușor Dan de înființare a unui comandament NATO de sprijinire a Ucrainei. Măsura fusese agreată la summitul NATO de la Haga, iar comandamentul va funcționa la Baza de la Câmpia Turzii.
A fost nevoie de o ședință de plen reunit, marți, pentru aprobarea scrisorii care a venit din partea președintelui Nicușor Dan. Au fost 296 de voturi pentru această solicitare, 8 împotrivă și 42 de abțineri.
Vor fi în jur de 100 de militari, personal de stat major în cadrul comandamentelor misiunii.
Este vorba despre înființarea pe teritoriul României a comandamentului nordic-logistic cu statut de comandament aliat, ca parte componentă a comandamentului misiunii de securitate și instituire.
Nicușor Dan a trimis o înștiințare la Parlament privind faptul că militari ai SUA ar urma să-și desfășoare activitatea la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu.
Potrivit scrisorii, pe fondul agravării situației de securitate din Orientul Mijlociu caracterizată de tensiuni acute, SUA a decis suplimentarea forțelor în regiune, cu scopul de a-si proteja capabilitățile și interesele.
Având în vedere poziționarea geostrategică a României, SUA cer să-și poată trimită soldații la această bază aeriană. Va fi vorba despre staționarea unor aeronave americane pentru realimentare în zbor, dar și pentru aeronavele de supraveghere.

