Colegiul Medicilor, 10 întrebări pentru candidații la prezidențiale și pentru partidele politice, în contextul afirmațiilor lui Călin Georgescu
Colegiul Medicilor din România (CMR) a adresat, în contextul alegerilor, un set de zece întrebări reprezentanţilor partidelor politice, precum şi candidaţilor la funcţia de preşedinte, pe teme medicale.
Cele zece întrebări:
Care este viziunea dumneavoastră pentru îmbunătăţirea sistemului de sănătate din România? (Enumeraţi trei măsuri prioritare pe care le-aţi dori implementate)?
În România, este nevoie de o nouă lege a Sănătăţii, care să răspundă eficient provocărilor actuale din sănătate. Aţi susţine un astfel de demers legislativ? Dacă da, din punctul dumneavoastră de vedere, ce orizont de timp ar fi fezabil pentru implementarea unui asemenea demers?
Ce măsuri veţi promova pentru a asigura finanţarea adecvată a sistemului de sănătate, având în vedere că România se situează printre ultimele ţări la nivel european în ceea ce priveşte procentul din PIB alocat Sănătăţii?
Ce planuri aveţi pentru a sprijini îmbunătăţirea prevenţiei şi a educaţiei pentru sănătate în rândul populaţiei?
Cum consideraţi că ar trebui abordată problema deficitului de personal medical, mai ales în anumite zone / judeţe ale ţării?
Cum consideraţi că trebuie abordată problema accesului inechitabil la servicii medicale între zonele urbane şi cele rurale?
Cum veţi sprijini cercetarea şi inovarea în domeniul medical?
Ce măsuri veţi promova pentru a îmbunătăţi condiţiile de muncă din sectorul de sănătate?
Ce măsuri doriţi să promovaţi, cu obiective pe termen mediu şi lung, pentru a creşte speranţa de viaţă şi a îmbunătăţi starea de sănătate a populaţiei?
Ce reprezintă medicul pentru dumneavoastră?

